Nowe przepisy obowiązują od początku roku, ale wiele osób wciąż ma problem z odpadami bio. Jak z nimi postępować? Jakimi pojemnikami trzeba się posługiwać?
Musimy – kto tego jeszcze nie zrobił – zaopatrzyć się w brązowy pojemnik przystosowany do zbierania bioodpadów (norma EN-840). Umieszczamy w nim odpady zielone, takie jak skoszona trawa, zgrabione liście, cienkie gałązki, chwasty, zwiędłe kwiaty, korzenie, ale bez ziemi, łupiny orzechów, igliwie, szyszki. Także odpady kuchenne pochodzenia roślinnego: resztki warzyw i owoców, takie jak ogryzki i obierki, a także skorupy jaj, fusy po kawie i herbacie.
Do takich pojemników nie wolno wrzucać kości i ości, mięsa, jajek, pieczywa, oleju jadalnego, odchodów zwierząt, popiołu.
Prowadzące gospodarkę odpadami gminy i związki gmin mają problemy z ustaleniem liczby pojemników przypadających na posesje. Różnie się to przedstawia w zabudowie jednorodzinnej i wielorodzinnej. Znacznie większą ilość odpadów zielonych wytwarza się w posesjach jednorodzinnych.