Po dwóch latach pandemicznej przerwy Izba Pamięci Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Komornickiej znów przyjmuje zwiedzających. We wtorkowy poranek odwiedzili ją pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Komornikach, potem ekspozycje oglądała następna grupa uczniów. O komornickich tradycjach, o historii tej ziemi opowiadali Barbara Turowska, prezes TPZK i Bogdan Czerwiński, współzałożyciel Towarzystwa.
Dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści o czasach prehistorycznych i mniej odległych, lecz prawie zapomnianych. Dowiadywały się, jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu wyglądały miejsca, które dziś tętnią życiem i niewiele różnią się od tego, co można widzieć w centrach wielkich miast. Próbowały rozpoznać otoczenie dawnej studni, z której mieszkańcy czerpali wodę, kuźni. Nie znały przeznaczenia wszystkich wystawionych przedmiotów powszechnego dawniej użytku, służących do ubijania masła, prania, przygotowywania posiłków.
O ile rozpoznały maszynę do pisania, adapter służący do odsłuchiwania płyt, żelazko z duszą, to elementy końskiej uprzęży, przypinane do butów łyżwy, dawne narzędzia rolnicze musiały dopiero odkrywać. Poznały ważne dla Komornik i sąsiednich miejscowości postaci, w tym Stanisława Nowaka, księdza Franciszka Ksawerego Malinowskiego, podpułkownika Andrzeja Kopy. Brały do ręki najcenniejsze eksponaty, takie jak znaleziony przez Stanisław Nowaka rzymski medalion sprzed dwóch tysięcy lat.