Europejski Dzień Świadomości Dysleksji obchodzony był w październiku w szkołach podstawowych gminy Komorniki. Zespół terapeutów pedagogicznych przygotował program działań. Sytuacja epidemiczna pozwoliła na realizację pomysłów tylko w ramach poszczególnych klas.
Korzystając z technologii informacyjno-komunikacyjnych, można było podzielić się efektami pracy. Dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas 1-3 zapoznały się z postacią H. Ch. Andersena – jednego z najbardziej znanych dyslektyków, a wychowawcy i specjaliści czytali wybraną baśń. Specjaliści i uczniowie nagrywali filmy z wierszami i baśniami, udostępniając je innym uczniom. W świetlicach odbywały się zabawy rozwijające małą motorykę.
Uczniowie z klas 4-8, podczas lekcji wychowawczych, oglądali film „Ja i moja dysleksja”, zrealizowany przez Instytut Działań Edukacyjno-Terapeutycznych. Pozwoliło im to poznać trudności, jakie mają uczniowie z dysleksją i sposoby radzenia sobie z nią.
Ponadto w klasach starszych przeprowadzano na lekcjach informatyki elektroniczne dyktando ortograficzne. Pojawiły się informacje na gazetkach, przesyłano też nauczycielom i rodzicom informacje na ten temat.
W imieniu specjalistów terapeutycznych dziękuję uczniom za udział, specjalistom i nauczycielom za włączenie się w szkołach i na spotkaniach online. Liczymy, że w przyszłym roku będą możliwości jeszcze szerszej współpracy.
Renata Dróżdż-Gielnik