Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk zostało założone 165 lat temu. Jednym z jego twórców był ksiądz Franciszek Ksawery Malinowski, proboszcz z Komornik, wybitny uczony. Ważne rozmowy o powołaniu Towarzystwa toczyły się w komornickiej plebanii. Podczas jubileuszowych obchodów, zorganizowanych w Auli UAM, wymieniane było nazwisko zasłużonego duchownego z podpoznańskiej miejscowości.
Najpierw odbyła się część oficjalna z udziałem ważnych gości, takich jak Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałkini Sejmu i inni parlamentarzyści. Wśród samorządowców witanych przez Filipa Kaczmarka, prezesa PTPN, był Jan Broda, wójt gminy Komorniki. Po przemówieniach i składaniu gratulacji odbyło się wręczenie zasłużonym naukowcom medali Bene Marentibus i Nagród Naukowych im. Augusta Cieszkowskiego.
Na koncert „Muzycy – naukowcom” złożyły się utwory Johanna Straussa (syna), Philipa Glassa i Igora Strawińskiego. Wystąpiła Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, którą dyrygował Ariel Zuckermann, światowej sławy artysta z Izraela. Najpierw wykonany został utwór Straussa „Phaenomene”, skomponowany dokładnie w czasie, gdy powstało poznańskie Towarzystwo. Na słuchaczach duże wrażenie zrobił koncert skrzypcowy amerykańskiego kompozytora Philipa Glassa, solistą był Marcin Herman. Wieczór zakończyła suita z baletu „Ognisty ptak” Strawińskiego.