„Jeżeli ulepszasz życie innych przemocą, na pewno czynisz to dla własnej korzyści”
Lew Tołstoj
Przemoc psychiczna w środowisku pracy rozgrywa się na płaszczyźnie zakładu pracy, organizacji rządowej czy pozarządowej. Wynika najczęściej z nadużywania pozycji stanowiska i władzy. Osobę zachowującą się w taki sposób motywuje chęć dominacji i kontroli nad innymi, brak empatii, nieumiejętność prowadzenia rozmowy na argumenty z uwzględnieniem stanowiska wszystkich zainteresowanych stron. Niejednokrotnie sprawcami tego rodzaju przemocy stają się osoby zajmujące stanowiska kierownicze, liderzy organizacji, prezesi fundacji, przedsiębiorcy zatrudniający pracowników, czyli tzw. osoby decyzyjne. Działania tych osób wynikają często z możliwości, jakie daje instytucja i z uwarunkowań, jakie tworzy. Ich ofiarami bywają osoby o obniżonych kompetencjach chronienia siebie, częściej kobiety niż mężczyźni, zgodnie z funkcjonującym społecznym mitem tzw. słabej płci.
Jak przejawia się przemoc psychiczna w miejscu pracy?
Występuje pod postacią:
– krytykowania, moralizowania i pouczania,
– ośmieszania na forum,
– stosowania obraźliwych komentarzy z użyciem słów powszechnie uznawanych za obraźliwe itp.
– deprecjonowania zasług, np. pomijania w przyznawaniu premii, itp.
Jak czują się osoby krzywdzone w miejscu pracy?
Czują lęk, bezradność, osamotnienie. Często nie mają dość siły, aby samodzielnie postawić granice krzywdzącym działaniom osoby, która z racji piastowanej funkcji czy urzędu ma nad nimi przewagę. Z tego też względu taki proceder może trwać bardzo długo, dopóki inne osoby się za nią nie ujmą.
A jak odczuwają przemoc jej świadkowie?
Osoby będące świadkami takich praktyk, obserwujące taki styl funkcjonowania przełożonego same czują się niezręcznie i niekomfortowo, zaczynają przeżywać niepokój, lęk, do pewnego stopnia bezradność.
Miej zatem oczy, serce i umysł szeroko otwarte i nie bój się reagować na przemoc, gdyż jedno jest pewne:
Jeśli nie przeciwstawisz się przemocy, jeśli nie obnażysz jej oblicza, jeśli jej nie opiszesz i nie nazwiesz wprost, po imieniu, przemoc będzie narastać, bo taka jest jej natura.
Co zatem możesz zrobić, kiedy osobiście doświadczasz przemocy w miejscu pracy lub kiedy stajesz się jej świadkiem?
W każdej sytuacji należy ją przerywać. Zmiana miejsca pracy nie jest dobrym rozwiązaniem, szczególnie w obliczu pandemii byłaby posunięciem nader ryzykownym. Szukajmy zatem sprzymierzeńców, osób, które mimo przeżywanych trudnych uczuć są gotowe nas wesprzeć w ochronie naszych praw i naszej godności.
Definicja przemocy psychicznej w miejscu pracy:
Komisja Europejska definiuje ją jako incydenty, podczas których osoby są narażone na groźby, atak lub nękanie, włączając w to bezpośrednie lub pośrednie zagrożenie dla ich bezpieczeństwa, zdrowia lub dobrostanu, w sytuacjach związanych z ich pracą.
Magdalena Ferenc
Psycholog OPS w Komornikach, członek Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Uzależnień