Właśnie zaczął się Powszechny Spis Rolny, organizowany co 10 lat. Potrwa do końca listopada. Obejmuje wszystkie gospodarstwa rolne. Pozyskiwane są dane dotyczące osoby kierującej gospodarstwem, położenia na obszarach z naturalnymi ograniczeniami, typ własności, produkcja ekologiczna, rodzaj gruntów, powierzchnia zasiewów, nawadnianie, zużycie nawozów, pogłowie zwierząt, wkład pracy członków rodziny. Wszystkie informacje znajdziemy na stronie: www.spisrolny.gov.pl.
Podstawą prawną przeprowadzenia PSR 2020 jest rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z 18 lipca 2018 r. w sprawie zintegrowanych statystyk dotyczących gospodarstw rolnych. Polską podstawą jest ustawa z lipca 2019 roku.
Wszyscy użytkownicy gospodarstw rolnych są zobowiązani do udzielania dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi. Użytkownik, który nie dokonał samospisu internetowego albo nie przekazał danych w formie wywiadu telefonicznego, nie może odmówić. przekazania danych w formie wywiadu bezpośredniego.
Celem spisu jest:
- dostarczenie informacji z dziedziny rolnictwa w zakresie i terminach określonych przez Komisję Europejską na potrzeby Wspólnej Polityki Rolnej
- zebranie informacji o gospodarstwach rolnych i związanych z nimi gospodarstwach domowych, koniecznych dla realizacji krajowej, regionalnej lokalnej polityki rolnej społecznej na wsi
- analiza zamian, jakie zaszły w rolnictwie na przestrzeni lat 2010-2020
- wykonanie zobowiązań Polski w zakresie dostarczenia informacji dla potrzeb innych niż EUROSTAT organizacji międzynarodowych (m.in. FAO, OECD)
- aktualizacja operatu do różnotematycznych badań reprezentacyjnych z zakresu rolnictwa (w latach następnych).