To już siedemnasty wyjazd miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej z Poznania na Litwę z darami dla dzieci. Szkoła Podstawowa z Wir włączyła się trzeci raz w tę niezwykłą misję – z pomocą dla tych, których serca biją dla ojczyzny, Polski.
Autokar z darami wyruszył wczesnym, grudniowym rankiem z Placu Zbawiciela przy górczyńskim kościele pw. św. Krzyża. Wśród uczestników wyprawy byli Sybiracy, osoby korzeniami rodzinnymi związane z ukochaną Ziemią Wileńską, nauczyciele i księża. Odwiedziliśmy 6 polskich szkół podstawowych. Jedna z nich, szkoła im. Jana Pawła II obejmowała również liceum. Po pięknych występach uczniów odbyło się tam spotkanie z dyrekcją, uczniami, grupą kombatantów i osób represjonowanych.
Szczególnie radośnie naszego Mikołaja przyjęły najmłodsze grupy, które wypatrywały go przez okna, a potem biegły i otaczały kręgami. Dzieci zostały obdarowane słodyczami, książkami, zeszytami i pluszakami, a my zostaliśmy obdarowani pięknymi występami dzieci i młodzieży.
Uczniowie wykonywali polskie tańce w pięknych ludowych strojach, a recytacje i pieśni patriotyczne wywoływały w nas wzruszenie i łzy. Pieśń „Pierwsza Brygada” w wykonaniu chóru chłopięcego oraz piosenka Michała Bajora „Ja to mam szczęście” w wykonaniu licealistki szczególnie poruszyły nasze serca. Od nauczycieli dowiedzieliśmy się, że ich praca jest coraz trudniejsza, gdyż muszą utrzymać wyższy poziom od szkół litewskich, aby rodzice chcieli przysyłać tu swoje dzieci.
Przemierzając wileńską ziemię, odwiedzaliśmy miejsca związane z walkami żołnierzy o wolność Polski. Przejmującym miejscem jest Cmentarz Wojskowy na Antokolu, położony na pięknych krajobrazowo Rowach Sapieżyńskich. Pochowano tutaj żołnierzy, którzy polegli w walkach w latach 1919-20 oraz w roku 1939. Na Cmentarzu na Rossie znajduje się mauzoleum „Matka i Serce Syna” marszałka Józefa Piłsudskiego. Niedawno pochowani z honorami, z udziałem polskiego prezydenta Andrzeja Dudy powstańcy styczniowi, których szczątki odnaleziono na Górze Zamkowej Giedymina, teraz spoczywają w Panteonie na wileńskiej Rossie.
W tych historycznych miejscach składaliśmy biało-czerwone wiązanki kwiatów i zapalaliśmy znicze. Chwila modlitwy i zadumy. Na polskiej ziemi odwiedziliśmy i zapaliliśmy znicze w Gibach, w miejscu pochówku ofiar Obławy Augustowskiej oraz w Suchowoli, przed pomnikiem zamordowanego ks. Jerzego Popiełuszki.
Był również czas na zwiedzanie pięknego Wilna szlakiem wybitnych pisarzy i poetów: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Józefa Ignacego Kraszewskiego i innych. Miasto Wilno, mimo zimowej pory, było piękne – rozświetlone tysiącami kolorowych, świątecznych światełek, a w centrum piękne, pomysłowe choinki biorące udział w europejskim konkursie (w poprzednich latach Wilno zdobyło nagrody).
Wilno to miasto wielu pięknych kościołów z bogatym wystrojem rzeźb, płaskorzeźb i obrazów, a wśród nich ta najważniejsza – kaplica Matki Bożej Ostrobramskiej. Modliliśmy się w niej codziennie na mszy św. odprawianej przez czterech wyjątkowych kapłanów, którzy z nami podróżowali. W modlitwach polecaliśmy Bogu wszystkich Polaków żyjących na Litwie. Mieliśmy ciekawe spotkanie z przedstawicielami polskich środowisk twórczych na Wileńszczyźnie pracujących dla “Kuriera Wileńskiego”, “Tygodnika Związku Polaków na Litwie”, Gazety Katolickiej „Spotkania”. Trzeba jeszcze wspomnieć o polskiej siostrze zakonnej Michaeli, która prowadzi jedyne w Wilnie hospicjum dla dorosłych, a obecnie buduje oddział dla dzieci dzięki pomocy idącej z Polski. Dla niej też zawieźliśmy dary.
Dziękujemy wszystkim uczniom Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wirach i ich rodzicom, którzy podzielili się świątecznymi słodkościami z polskimi dziećmi na Litwie. Przekazujemy im serdeczne uśmiechy podziękowań.
Dziękujemy również organizatorom świątecznej misji, szczególnie pani Krystynie Liminowicz i panu Romanowi Waśko z Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej za to, że mogłyśmy wziąć udział w tej szlachetnej wyprawie.
Maria Sikorska i Wanda Rosińska