Komorniki to miejscowość z własną tożsamością, z ciekawą historią i tradycjami, które kultywują obecni i dawni mieszkańcy. Przejawem tego jest upamiętnianie osób zasłużonych dla lokalnej społeczności w nazwach ulic.
Komornickie ulic upamiętniają postacie znane wszystkim Polakom, takie jak literaci Halina Poświatowska, Julian Tuwim, Czesław Miłosz, Józef Ignacy Kraszewski, Leopold Staff, Krzysztof Kamil Baczyński, działacze polityczni i społeczni Stanisław Staszic, Janusz Korczak, Michał Drzymała, ksiądz Piotr Wawrzyniak.
Nie wszystkim są natomiast znane dokonania takich osób, jak Benedykt Wieloch, ksiądz Gładysz, ksiądz Malinowski, Stanisław Nowak, Stefania Czubryj. Mają tu oni swoje ulice. Warto przypomnieć, na czym polegają ich zasługi.
Benedykt Wieloch pochodził z Głuchowa, gdzie jego rodzina władała niewielkim gospodarstwem. Był wybitnym społecznikiem, radnym gminy Komorniki, przez wiele lat pełnił funkcję sołtysa w Komornikach.
Ksiądz kanonik Stanisław Gładysz był komornickim proboszczem. Podjął się rozbudowy kościoła. W okresie zaborów kształtował wśród wiernych patriotyzm, zachęcał do udziału w Powstaniu Wielkopolskim. Wykupił ziemię od właścicieli tutejszego majątku, rozparcelował ją i przekazał w odpłatne użytkowanie włościanom.
Ksiądz Franciszek Ksawery Malinowski pochodził z Pomorza, pracował w poznańskiej farze, został przeniesiony do Komornik, gdzie przez wiele lat, jeszcze przed księdzem Gładyszem, był proboszczem. Znał kilkanaście języków, w tym arabski i jidysz. Próbował na bazie języka polskiego stworzyć alfabet pansłowiański. Założyciel kółka rolniczego. U siebie organizował spotkania i wykłady z dziedziny upraw drzew owocowych, zbóż. Co ciekawe, pochodził z rodziny mieszczańskiej, a nie rolniczej.
Stanisław Nowak był wybitnym pedagogiem. W latach 50. i 60. uczył wielu przedmiotów, do każdej lekcji perfekcyjnie się przygotowywał, tworzył konspekty, udostępniał pomoce naukowe. Starał się pomagać najuboższym dzieciom, miał dla nich miód z własnej pasieki i przetwory owocowe. Zasłynął jako regionalista, znawca gwary, poeta. Publikował wiersze i opracowania. Zainicjował powołanie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Komornickiej, w jego domu odbywały się spotkania. Zdążył wziąć udział w przemianach ustrojowych.
Stefania Czubryj nie pochodziła z Wielkopolski. Repatriantka z kresów wschodnich. Nauczycielka szkoły podstawowej w Komornikach. Cieszyła się opinią doskonałego pedagoga. Uczyła głównie języka rosyjskiego, rysunków, ale i organizowała zajęcia baletowe dla uczennic. Całe pokolenia wychowanków wspominają ją z wdzięcznością.
Mieszkańcy gminy występują z inicjatywą upamiętnienia kolejnych lokalnie zasłużonych osób, działaczy społecznych. Władze gminy uczestniczą w dyskusjach na ten temat, ale i uważają, że zanim następne nazwiska znajdą się w nazwach ulic, musi upłynąć kilka lat. Pozwoli to nabrać dystansu, rozwiać wątpliwości, pokonać kontrowersje.