Od 14 do 18 marca w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wirach trwał tydzień dla mózgu. Celem tego corocznego przedsięwzięcia było podkreślanie roli, jaką odgrywa mózg w naszym życiu i wskazanie sposobów maksymalnego wykorzystywania jego potencjału.
Na zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych mieliśmy fitness dla mózgu, czyli neurobik. Wprowadzaliśmy drobne zmiany do naszych codziennych nawyków i sprawdzaliśmy reakcje naszych mózgów. Ćwiczyliśmy też pamięć i kreatywność. Cały czas podkreślamy, jak ważną rolę odgrywa woda i właściwe odżywianie w procesie uczenia się.
Na zajęciach logopedycznych uczniowie kształtowali prawidłowe nawyki oddechowe oraz wykonywali ćwiczenia artykulacyjne. Trenując małą motorykę, dzieci wykonały stosowne atrybuty.
Dzieci młodsze przeniosły się w świat bajek – ćwiczyły techniki oddechowe oraz wyobraźnię. W klasie 1a uczniowie wykonywali gimnastykę Cervau. Uczniowie z oddziałów przedszkolnych angażowali się w ćwiczenie kodowania. Wykonali też mapy myśli o mózgu. W świetlicach powstały prace zdobiące szkołę – kolorowe obrazy mózgów.
Starsi uczniowie na lekcjach wychowawczych zapoznali się z funkcjonowaniem mózgu i obejrzeli film oraz wykonali quiz informujący o tym, czy potrafią się uczyć. Na lekcjach informatyki powstały prace – mapy myśli zawierające informacje, co jest dobre dla mózgu, a co go niszczy.
O mózg warto dbać przez cały rok.
Natalia Sikorska i Renata Dróżdż-Gielnik, terapia pedagogiczna