Lokalna Grupa Działania przygotowuje się do pierwszych naborów wniosków, na realizację projektów w perspektywie 2023-2027 LGD otrzymało ponad 5,5 mln. zł. Stowarzyszenie realizuje już 3 perspektywę finansową w ramach Polityki Rolnej UE, natomiast jest to pierwsza perspektywa wielofunduszowa. Oznacza to, że oprócz dotychczasowych zadań związanych z niekomercyjną infrastrukturą czy rozwojem przedsiębiorczości LGD realizuje również projekty w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego + oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Właśnie te fundusze mają być uruchomione przez stowarzyszenie w pierwszej kolejności.
Już na jesień LGD powinno ogłosić konkursy, których odbiorcami mogą być między innymi Jednostki Sektora Finansów Publicznych, osoby prawne (z wyłączeniem województwa) czy jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.
Z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego LGD zaplanowało środki na przedsięwzięcia związane z „odnową wsi”, projektami dotyczącymi infrastruktury kultury lub obiektów turystycznych i rekreacyjnych. Zgodnie ze strategią działanie ma na celu wsparcie rozwoju obszaru w oparciu o specyficzne zasoby lokalne. Cel ten może zostać osiągnięty dzięki inwestycji w infrastrukturę charakterystyczną dla obszaru lub poprzez realizację przedsięwzięć obejmujących poprawę funkcjonalności, bezpieczeństwa i estetyki lokalnej przestrzeni, w tym wprowadzenie „zielonej” przestrzeni. W budżecie LGD na powyższe działanie przewidziano 703 000 EUR.
Lokalna strategia rozwoju przygotowana przez Źródło zakłada, że z Europejskiego Funduszu Społecznego + środki zostaną skierowane na działania w zakresie edukacji i aktywizacji. Działania związane ze wsparciem szkolnictwa przewidziano na przyszły rok, natomiast już na jesień zaplanowano nabory w ramach celu „Aktywizacja społeczna osób najbardziej zagrożonych wykluczeniem społecznym, budowanie lokalnego potencjału społeczeństwa lokalnego.” W ramach tego działania wnioskodawcy mogą podjąć działania z zakresu integracji osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym m.in. poprzez wspieranie lub tworzenie miejsc integracji społecznej, umożliwiających wspólne spędzanie wolnego czasu w przestrzeni publicznej, zachęcających mieszkańców do uczestnictwa w sąsiedzkich spotkaniach i wspólnym działaniu na rzecz ożywiania przestrzeni publicznej, m. in. Klubów seniora i świetlic. Na to działanie budżet LGD przeznaczył: 456 269 EUR
Nabory w ramach powyższych przedsięwzięć są zaplanowane do ogłoszenia na druga połowę listopada.
Na rok 2025 zaplanowano natomiast nabory w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej, w tym na działania w zakresie Rozwijania i Podejmowania działalności gospodarczej.
Przypominamy, że Lokalna Grupa Działania „ Źródło” funkcjonuje od 2009 roku i zajmuje się wydatkowaniem środków UE na obszarze gmin: Buk, Dopiewo, Komorniki i Stęszew. Zachęcamy do śledzenia facebooka LGD (Stowarzyszenie – Lokalna Grupa Działania „Źródło”) oraz strony internetowej (www.lgdzrodlo.pl), gdzie na bieżąco zamieszczane są informacje o naborach.