Dodatek z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła
20 września 2022 r. weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw.
Można już składać wnioski o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła. Jest to jednorazowy dodatek dla gospodarstw domowych, gdy głównym źródłem ciepła gospodarstwa domowego jest:
- kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane peletem drzewnym, drewnem kawałkowym lub innym rodzajem biomasy, albo
- kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG (gaz ze zbiornika gazu skroplonego LPG używanego do celów grzewczych w kotle gazowym zasilanym tym gazem). DODATKIEM NIE SĄ OBJĘTE W SZCZEGÓLNOŚCI: GAZ ZIEMNY DYSTRYBUOWANY SIECIĄ GAZOWĄ (TZW. GAZ SIECIOWY) ORAZ GAZ LPG Z TZW. BUTLI GAZOWEJ.
- kocioł olejowy
– zgłoszone lub wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2022 r. poz. 438, 1561, 1576 i 1967), do dnia 11 sierpnia 2022 r., albo po tym dniu – w przypadku głównych źródeł ogrzewania zgłoszonych lub wpisanych po raz pierwszy do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o których mowa w art. 27g ust. 1 tej ustawy.
Ponadto informujemy, iż trwa nadal przyjmowanie wniosków o dodatek węglowy:
Dodatek węglowy to jednorazowe, bezzwrotne wsparcie finansowe dla gospodarstw domowych, aby wspomóc je w zakupie opału.
Dodatek węglowy przeznaczony jest dla gospodarstw domowych, w których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel. Rozumie się przez to spalanie węgla w kotle, kominku, kozie, ogrzewaczu powietrza, trzonie kuchennym, piecokuchni, kuchni węglowej lub piecu kaflowym. Dodatek węglowy ma być wsparciem pieniężnym na węgiel. Dlatego będzie on przysługiwać wszystkim osobom, które zamieszkują gospodarstwa domowe i ogrzewają je węglem kamiennym, brykietem oraz pelletem (powinny składać się co najmniej w 85% z węgla kamiennego).
Powyższe wnioski można składać do 30 listopada 2022r.