W Komornikach, Rosnówku, Głuchowie, Szreniawie, Plewiskach, Łęczycy i Wirach odbyły się noworoczne spotkania z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Organizatorami byli Gminny Ośrodek Kultury, rady sołeckie, koła gospodyń, kółka rolnicze. Uczestniczyli wójt gminy Komorniki Jan Broda i radni z przewodniczącym Marianem Adamskim.
Wszędzie zaczęło się od życzeń dla seniorów od wójta i przewodniczącego Rady Gminy, którzy przypomnieli o uchwaleniu przez samorząd polityki senioralnej. Powołano koordynatora do spraw tej polityki – Urszulę Mojsiej, która przedstawiała jej misję. Życzenia składali też sekretarz gminy Olga Karłowska, wiceprzewodniczący Rady Gminy Piotr Wiśniewski i dyrektor GOK-u Adam Padła.
W Rosnówku w świąteczny nastrój seniorów wprowadził sołtys Krzysztof Ratajczak prezentując ciekawą historię szkoły, od jej powstania w 1923 roku, do dziś. Goście obejrzeli wystawę zorganizowaną wspólnymi siłami przez sołtysa i członków rady sołeckiej, pracowników GOK-u, mieszkańców przekazujących informacje i eksponaty. Dużo zdjęć i filmów pochodzi od Stanisława Mytko, ówczesnego dyrektora szkoły. Zainteresowaniem cieszyły się krótkie filmiki z lat 90. ubiegłego stulecia, na których seniorzy rozpoznawali siebie i członków swych rodzin.
Spotkanie w Głuchowie uświetniły dzieci z Przedszkola Artystycznego Picasso, tańcząc i śpiewając. Marta Torebko i Izabela Frąckowiak wykonały repertuar świąteczny: kolędy i piosenki autorstwa Marty Torebko. Krzysztof Bździel zagrał na pianinie utwory świąteczne, tradycyjne i mniej znane.
W Szreniawie w noworoczny nastrój wprowadziły uczestników spotkania dzieci z przedszkola samorządowego “Słoneczko”. Spotkanie otworzyli Izabela Frąckowiak, sołtys Władysław Kwaśniewski i Zdzisław Wleklak, prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK przy Urzędzie Gminy Komorniki, rekordzista (oddał 62 litry krwi).
Zebrani wysłuchali Leona (pianino) i pięknych śpiewów Marty Torebko i Izabeli Frąckowiak. Niespodzianką dla gości było uhonorowanie najstarszych mieszkańców Szreniawy: pana Ignacego Jasińskiego i pani Gabrieli Majdan. Wyróżniona została także Iza Frąckowiak. Policjanci złożyli życzenia i przestrzegali seniorów przed oszustami, prosili o zwracanie uwagi na obce twarze. Nastąpiła integracja międzypokoleniowa, z udziałem dziadków, rodziców, wnucząt.
W Plewiskach wystąpiły dzieci z SP 1. Jaśmina Kondracka zaśpiewała piosenkę Anny Jantar, a grupa Teatru Tańca Moniki Kondrackiej, działającej przy DK “Remiza” przedstawiła improwizację „Sen”. Panie z koła gospodyń upiekły ciasto, w rytm taneczny seniorów wprowadził DJ Zenon Guzek, pracownik GOK.
W niecodzienny klimat seniorów z Komornik wprowadził dyrektor GOK-u Adam Padła. Część artystyczną uświetnił zespól Komorniczanie, śpiewał też zespół wokalny Aspirynki. Przepiękny koncert dała Kova – Agnieszka Kowalczyk, piękna wiolonczelistka. Duet Iza & Marta zaśpiewał cztery utwory o kobietach, ostatni z nich „Rie” był niespodzianką dla dyrektora Adama Padła poproszonego o improwizację taneczną. Zachęcił też do tańca seniorów.
Jacek Wietrzykowski w Łęczycy poprowadził zespół Aspirynki śpiewające piosenki biesiadne, kabaretowe, elementy muzyki pop, piosenkę przedwojenną i arie operetkowe. Grupa Pauliny Kokot dała pokaz zumby.
W Wirach program artystyczny przedstawiły dzieci z przedszkola „Wesoła Kraina” – grupa „Chochliki” z paniami Celiną i Dorotką. Wyśmienite ciasto upiekły panie z koła gospodyń.
Dziękujemy władzom gminy kultywującym tradycję noworocznych spotkań z seniorami. Dostarczają one dobrych emocji, stanowią inspirację do dalszych kontaktów. Osobne podziękowania należą się tym, którzy pomogli zorganizować te spotkania: koordynatorom filii GOK, Paulinie i Elżbiecie Heigelman, Annie Jankowskiej, Izabeli Frąckowiak, Marii Stangierskiej, Karolinie Kuster, Justynie Ciesiółce, Jackowi Wietrzykowskiemu. Realizowali oni pomysły swoje i sołtysów, byli otwarci na sugestie dyrektora GOK-u. Do zobaczenia za rok!
Urszula Mojsiej, koordynator ds. polityki senioralnej