Według badań, umysł człowieka najintensywniej rozwija się między 4 a 12 rokiem życia. Ten czas warto wykorzystać jak najlepiej – ale to nie znaczy, że pociechę trzeba zamknąć w bibliotece. Taka tresura zabija radość płynącą z nauki. Każdy, kto przeszedł cykl edukacyjny w polskiej szkole, wie o czym mowa. W kontrze do nieefektywnego systemu mozolnego wkuwania, sukcesy święci, także w Polsce, metoda arytmetyki mentalnej.
Wciąż pokutuje mit dziecka-geniusza. Takiego, które jako dwulatek umiało czytać i rachować, w wieku siedmiu lat recytowało na wyrywki Encyklopedię Brittanicę, a na studia poszło zaraz po pierwszej komunii. Innymi słowy – dziecko z innej planety, jedno na milion. Tymczasem, co twórcy arytmetyki mentalnej udowadniają, potencjał drzemiący w każdym młodym człowieku jest ogromny. I nieważne, czy wcześniej przypisano mu dysleksję, czy dyskalkulię. Potencjał wystarczy uwolnić.
Co jest do tego potrzebne? Metoda, która pozwala na harmonijny rozwój umysłu, tak angażująca, że w gruncie rzeczy jest zabawą, a motywacja wytwarza się samoistnie. Taką właśnie metodą jest arytmetyka mentalna. Wykorzystuje ona do nauki arytmetyki japońskie liczydło Soroban, które w Japonii i innych krajach azjatyckich stanowi fundament nauki rachowania. Arytmetyka mentalna sięgnęła po tę sprawdzoną technikę i rozwinęła ją do wieloaspektowej metody.
W arytmetyce mentalnej fizyczne liczydło z czasem zostaje zastąpione przez wyobrażone. To istotne, gdyż wizualizacja symboli oraz obrazów liczb przełącza pracę mózgu z lewej półkuli na prawą, zapewniając pełną synchronizację i stymulację sieci neuronowych. Efekty zajęć arytmetyki mentalnej przychodzą bardzo szybko. Dzieci po kilku miesiącach zajęć lepiej radzą sobie w szkole, wzrasta ich poziom koncentracji. Co istotne, traktują zajęcia jak zabawę. Zresztą, wystarczy rzucić okiem na opinie rodziców zamieszczane w Internecie.
Arytmetyka mentalna wspiera rozwój wyobraźni i pamięci. U uczniów podnoszą się kompetencje logiczne i analityczne. Ma to przełożenie na szereg dziedzin życia, choćby na postęp w nauce języków obcych. W naszym kraju pionierem zajęć z arytmetyki mentalnej jest Akademia Rozwoju Intelektualnego AMAkids Polska, stanowiąca filię największej w Europie. Akademia, dzięki ustawicznemu rozwojowi innowacyjnych programów, uchodzi za lidera tej metodologii. MAkids to dopracowane i przemyślane narzędzia dla dzieci – platforma online do ćwiczeń, aplikacja mobilna czy podręczniki z rozszerzoną rzeczywistością.
AMAkids współpracuje ze szkołami publicznymi i prywatnymi w całym kraju. Zajęcia z arytmetyki mentalnej AMAkids Poznań wkrótce zagoszczą w Centrum Rozwoju Dzieci BALONIK w Komornikach (ul. Żabikowska 21). W sprawie zajęć można dzwonić pod numer: 789233789. Więcej informacji i zapisy na www.amakids.pl.