Na szóstym miejscu w Polsce, spośród 1459 sklasyfikowanych w kategorii najbogatszych gmin wiejskich, uplasowała się gmina Komorniki. Tak wyliczyli eksperci tworzący Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce. To najlepszy rezultat w Wielkopolsce. Dla porównania – pobliska gmina Dopiewo sklasyfikowana została w czwartej dziesiątce.
Ranking ten, opracowany przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich, uchodzi za jedyne w kraju tak kompleksowe, apolityczne i w pełni obiektywne opracowanie. Zasięgiem obejmuje wszystkie jednostki samorządu terytorialnego. Jego celem jest szczegółowa analiza kondycji finansowej samorządów. Wykonywany jest nieprzerwanie od 2017 roku. Gala, podczas której ogłoszono wyniki, zorganizowana została 12 maja w Warszawie.
Wiarygodność zestawienia gwarantuje zaawansowana metodologia, oparta na twardych danych z oficjalnych sprawozdań finansowych składanych przez samorządy. Autorzy rankingu współpracują z wyższymi uczelniami (w tym przypadku Uniwersytetem Wrocławskim) i Krajową Radą Regionalnych Izb Obrachunkowych.
Pod uwagę brany był udział dochodów własnych w dochodach ogółem, relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów, udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem, obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń, udział dotacji unijnych, relacja zobowiązań do dochodów, udział podatku dochodowego.
Eksperci oceniają, że na finansową sytuację gminy Komorniki wpływa bardzo silny rynek nieruchomości, intensywny rozwój usług i logistyki, wysokie wpływy z podatków dochodowych dzięki napływowi mieszkańców. Gmina korzysta też z wysokich dochodów własnych.
– Pozycja gminy daje satysfakcję – komentuje wójt Tomasz Stellmaszyk. – Od lat znajdujemy się w czołówce rankingów. Powstaje ich wiele. W tym przypadku rzetelność gwarantuje udział Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych. Cieszy nas wysoki udział podatków dochodowych naszych mieszkańców w dochodach gminy. To nam gwarantuje stabilność, bo przecież nagle się stąd nie wyprowadzą. Łatwiej dzięki temu podejmować odważne decyzje, takie jak wspólne z Poznaniem przedłużenie linii tramwajowej do Plewisk, budowa kompleksu sportowego z pływalnią.