Już w maju mieszkańcy gminy będą się mogli leczyć w warunkach, jakich tu jeszcze nie było. Otwiera się właśnie Centrum Medyczne Komorniki, zlokalizowane na drugim piętrze budynku ośrodka zdrowia. Znajdą się tu gabinety nie tylko lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, ale i specjalistów.
Jest to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na usługi medyczne, wynikające ze wzrostu liczby mieszkańców gminy i utrudnionego dostępu do lekarzy rodzinnych, pediatrów i specjalistów. Inicjatywa jest wspólna, gminy i spółki Centrum Medyczne Komorniki, której prezesem jest Artur Bąk, mieszkaniec Szreniawy. Pomieszczenia zajmowane kiedyś przez Bibliotekę Gminną i Gminny Ośrodek Kultury zostały przebudowane, dostosowane do nowych potrzeb, wyposażone w nowy sprzęt i specjalistyczne urządzenia.
Nowa placówka służby zdrowia spełni wszelkie warunki nowoczesności. Wprowadzony zostanie system rejestracji pacjentów oparty na profesjonalnych rozwiązaniach informatycznych, co ułatwi kontakt i zmniejszy kolejki oczekujących. Telefon nie będzie zajęty, a system kolejkowy za każdym razem pozwoli umówić się na wizytę do lekarza. Jeżeli nawet kolejka wystąpi, to rejestracja w ciągu kilku- kilkunastu minut oddzwoni. Specjalne oprogramowanie zapewni łączność gabinetów z rejestracją oraz organizowanie telewizyt i wideokonsultacji.
Narodowy Fundusz Zdrowia od wielu lat nie kontraktuje nowych specjalistów. – Będziemy obserwować sytuację. Postaramy się pozyskać te kontrakty, gdy stanie się to możliwe – zapewnia Artur Bąk. Początkowo nie będzie innego wyjścia niż świadczenie takich usług komercyjnie, co nie dotyczy lekarzy POZ przyjmujących pacjentów nieodpłatnie, w ramach kontraktu z NFZ.
Miejsca jest wystarczająco dużo, by można było wydzielić gabinety specjalistów. Na pacjentów będzie czekał kardiolog i reumatolog, który dodatkowo przyjmie pacjentów z osteoporozą. Gastrolog początkowo zapewni tylko konsultacje, ale z czasem możliwe będą takie zabiegi, jak gastroskopia i kolonoskopia. Pacjenci poddający się znieczuleniu ogólnemu skorzystają z pokoju wybudzeń. Dostępny ma być lekarz pulmonolog. Nie może zabraknąć lekarza padiatry.
– Nie jest nam łatwo zacząć działalność w tak trudnym okresie, lekarze delegowani są do szpitali covidowych, nie ma ich wielu – zaznacza Artur Bąk, podkreślając, że oddanie do użytku ośrodka nie byłoby możliwe bez pomocy ze strony gminy. – Centrum Tradycji i Kultury budowaliśmy także po to, by zyskać przestrzeń w budynku ośrodka zdrowia i móc zadbać o zdrowie naszych mieszkańców. Znalazł się partner, który wspólnie z nami przystosował pomieszczenia. Cieszę się z pozyskania następnego zespołu lekarza rodzinnego, z gabinetów specjalistów – mówi Jan Broda, wójt gminy Komorniki.
Centrum Medyczne Komorniki dostępne będzie dla pacjentów po weekendzie majowym. O szczegółach dowiemy się na stronie www.cmkomorniki.pl. Trwają obecnie działania formalne. Zainteresowanie mieszkańców już jest duże. Zapisywanie się do nas, składanie deklaracji będzie możliwe, gdy już podpiszemy kontrakt z NFZ – informuje Artur Bąk. – Dokumenty zostały złożone, czekamy na odpowiedź Funduszu. Wszystko wskazuje, że deklaracje zaczniemy przyjmować już od początku maja.
Tydzień przed otwarciem planuje się otworzyć punkt informacyjny dla mieszkańców. Panie rejestratorki odpowiedzą na pytania potencjalnych pacjentów. Deklaracje można składać tradycyjnie, na papierze, lub przez internetowe konto pacjenta, co jest rozwiązaniem najłatwiejszym i najwygodniejszym.