Portal społecznościowy FB, grupa utworzona przez panią psycholog na Messengerze, telefony komórkowe i telefon stacjonarny w naszym warsztacie, komunikatory internetowe – za ich pomocą, od połowy października, kontaktujemy się z naszymi podopiecznymi. Od 20 października, w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną, decyzją wojewody wielkopolskiego, zajęcia terapeutyczne w warsztatach zostały zawieszone do odwołania.
Uczestnicy naszych warsztatów nie mogą, jak dotychczas, spotykać się i uczestniczyć w codziennych zajęciach terapeutycznych. Odbywają się zdalnie. Zależy nam, aby w tym niełatwym dla wszystkich czasie, utrzymywać z sobą kontakt przez prowadzenie terapii na odległość, przekazując podopiecznym namiastkę zajęć w warsztacie. Podczas telefonicznych rozmów dzielimy się przeżyciami, myślami, wzajemnie się wspierając.
Gdy po raz kolejny zajęcia w warsztatach zostały zawieszone, miałyśmy nieco więcej czasu i doświadczenia, by zorganizować i przygotować się do prowadzenia nauczania zdalnego. Każdego dnia staramy się na FB publikować krótkie filmiki instruktażowe z propozycjami zajęć plastycznych, manualnych, kulinarnych, zamieszczać instrukcje pisemne do wykonywania prostych ćwiczeń i zadań rozwijających spostrzegawczość, łamigłówek, ćwiczeń z zakresu czytania, pisania, rysowania, dostosowanych do możliwości, predyspozycji i zainteresować naszych uczestników.
Często proponowane i realizowane przez nas zajęcia odpowiadają specyfice zajęć prowadzonych w pracowniach (muzyczno-teatralnej, gospodarstwa domowego, komputerowej, plastycznej, ceramicznej, ogrodniczo-bukieciarskiej).
Ze względu na brak zajęć i rehabilitacji prowadzonej w warsztacie, a także ograniczone możliwości poruszania się i wychodzenia z domu, a tym samym zmniejszoną aktywności fizyczną, mobilizujemy naszych podopiecznych do codziennej krótkiej aktywności fizycznej. Zachęcamy do udziału w porannej gimnastyce czy udziału w aktywnych treningach rozciągających i wzmacniających różne partie ciała, proponowanych przez rehabilitantkę, panią Joannę. Staramy się też motywować podopiecznych do przesyłania zdjęć swoich prac i zdjęć z formami spędzania przez nich wolnego czasu. W czasie pracy zdalnej przygotowaliśmy gotowe propozycje prac z materiałami, niezbędnymi do wykonania zadań.
Pani psycholog codziennie pozostaje do dyspozycji uczestników i rodziców, każdy z uczestników i rodziców może otrzymać pomoc i telefoniczne wsparcie w postaci dobrego słowa. Niestety, pandemia pokrzyżowała nasze plany świąteczne, w tym roku nie uda nam się zorganizować świąt takich, jakie pamiętamy z poprzednich lat, dużego wspólnego wigilijnego stołu, potraw wspólnie przygotowanych w pracowni gospodarstwa domowego, kolędowania, przygotowywanego przedstawienia, które zawsze umilało nam ten magiczny czas. Chcąc jednak przenieść cząstkę wspólnych świąt do domów naszych uczestników, wspólnie upiekłyśmy pierniki, gdyż najlepsze prezenty, to właśnie te dane od serca. A pan kierownik przygotował paczki pełne słodyczy.
Przez kilka lat wspólnej pracy w warsztacie nawiązaliśmy z sobą bliskie, wspierające bądź zwyczajnie dobre relacje. Wspólnie osiągnęliśmy wiele sukcesów, zdobyliśmy wiele nagród w konkursach, a przede wszystkim pokonaliśmy własne słabości, strach, bariery wewnętrzne, odzyskując i budując wiarę w siebie i swoje możliwości, odkrywając często uśpione talenty.
Wiemy, że uczestnicy każdego dnia bardzo tęsknią za sobą, wspólnymi rozmowami, zajęciami w ulubionych pracowniach, atmosferą, a w szczególności za codziennością, za którą wszyscy, my również, tęsknimy każdego dnia doceniając ją jeszcze bardziej. Mamy nadzieję, że niebawem wszystko wróci do normy, wówczas będziemy mogli wspólnie nadrobić ten stracony czas, a tymczasem pozostaje nam cierpliwie czekać, dbając o siebie i swoich bliższych.
Karolina Jurga, Warsztat Terapii Zajęciowej „Promyk” w Konarzewie