W ostatnich tygodniach społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 im. Edwarda hr. Raczyńskiego w Komornikach miała kolejną okazję do rozwijania wiedzy na temat powstawania, szkodliwości oraz sposobów zapobiegania zanieczyszczenia powietrza, przede wszystkim w postaci smogu. Grupa nauczycieli w sposób zdalny uczestniczyła w szkoleniu „Klimat się zmienia, zmień sposób myślenia – edukacja w zakresie zmian klimatu” prowadzonym przez ekspertów z Edukacyjnej Sieci Antysmogowej NASK oraz Instytut Ochrony Środowiska PIB.
W drugi weekend maja uczniowie otrzymali zaproszenie do zaangażowania się w transmitowany przez internet Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, podczas którego odbyły się lekcje i pokazy naukowe dotyczące smogu zatytułowane: „Co wisi w powietrzu?”, „Jak działa miernik zanieczyszczenia powietrza?” oraz „Czy na pewno nie palisz?”.
W budynku komornickiej „Dwójki” przygotowana została gazetka dotycząca skutków zanieczyszczenia powietrza i sposobów ich zapobiegania. Uczniowie mogą z niej także dowiedzieć się, gdzie na bieżąco znaleźć dane pomiarów stanu atmosfery w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły i w innych punktach naszej gminy. Ponadto, dzięki staraniom szkolnego koordynatora programu Edukacyjnej Sieci Antysmogowej, nauczyciela geografii i przyrody Marcina Nowackiego, szkoła wzbogaciła się w zestaw doświadczalny, który będzie mógł być wykorzystywany w czasie zajęć lekcyjnych. Ma to związek z realizacją projektu Klimada 2.0 „Baza wiedzy o zmianach klimatu i adaptacji do ich skutków oraz kanałów jej upowszechniania w kontekście zwiększania odporności gospodarki, środowiska i społeczeństwa na zmiany klimatu oraz przeciwdziałania i minimalizowania skutków nadzwyczajnych zagrożeń”.