Tylko w Szreniawie kultura i tradycja łączy się z piwowarstwem. W tutejszym Narodowym Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego powstał browar.
Pomysłodawcą i założycielem browaru jest spółka Fifny Fyrtel z Poznania. W jej skład wchodzą Marek Górecki zajmujący się sprzedażą i marketingiem produktu oraz technolog żywności z wieloletnim doświadczeniem Roman Ratajczak prowadzący firmę Food Innowacje.
Przystosowanie browaru do produkcji piw na terenie muzeum zajęło rok i zaowocowało limitowanymi seriami piw refermentowanych w ręcznie numerowanych butelkach i serią piw pasteryzowanych.
To nie koniec. Choć Browar Szreniawa dopiero rozwija skrzydła, jej produkty już można zobaczyć w wielkopolskich marketach alkoholowych „Duży Ben” i w poznańskich restauracjach. Liczba miejsc, w których piwo jest dostępne, ciągle rośnie. Planowane są też wycieczki po browarze. Będzie można poznać historię piwa i browaru. To atrakcja dla pasjonatów piwowarstwa i ludzi chcących zobaczyć browar „od kuchni”.
Etykiety piwa nawiązują do tradycji, choćby przez jelenia, który w przeszłości stał przed majątkiem Szreniawa i zabytkową gorzelnią. Są estetyczne, proste, z mocniejszym akcentem kolorystycznym, co pokazuje nowoczesność i zderzenie się dwóch światów. Stworzenie Browaru Szreniawa to przykład współpracy prywatnego przedsiębiorstwa z jednostką samorządową.