Wniosek gminy Komorniki o rządowe dofinansowanie, w ramach funduszu inwestycji lokalnych, budowy domu kultury w Szreniawie, został rozpatrzony pozytywnie. Gmina otrzyma 2 miliony zł, o taką kwotę wystąpiła. Koszty inwestycji będą znane po rozstrzygnięciu przetargu. Szacowano je na ponad 3 miliony, a procentowy udział gminy miał wynieść 34 procent.
Starając się o przychylną decyzję rządu w sprawie tego wniosku (także innych), gmina Komorniki korzystała z pomocy życzliwych jej osób, w tym posła Bartłomieja Wróblewskiego, który obiecał poparcie. Szreniawa jest popegeerowską miejscowością pozbawioną, w przeciwieństwie do innych sołectw, domu kultury. Budowa takiego obiektu była więc koniecznością, dla wyrównania szans. Będzie on filią Gminnego Ośrodka Kultury. Inwestycja ma polegać na przystosowaniu dwóch istniejących obiektów, świetlicy i obiektu garażowo-gospodarczego, na potrzeby jednego nowoczesnego obiektu o funkcji widowiskowo-kulturalnej.
Projekt obejmuje wyburzenie dużych fragmentów ścian zewnętrznych i wewnętrznych, słupów , stropodachu istniejących budynków, zwiększenie powierzchni użytkowej poprzez budowę nowych ścian zewnętrznych i wykonanie jednoprzęsłowego zadaszenia.
Parterowy budynek o powierzchni 277 metrów kwadratowych będzie mieścić: salę o powierzchni 180 metrów kwadratowych, zaplecze z kuchnią cateringową, biuro administratora, szatnię, sanitariaty, w tym dla niepełnosprawnych, magazyn. Budynek, położony w strefie konserwatorskiej, uzyskał zgodę powiatowego konserwatora zabytków.
Obiekt będzie wyposażony w system wentylacji, klimatyzację, ogrzewanie matami grzewczymi zasilanymi energią elektryczną, wspomaganą panelami fotowoltaicznymi o mocy 35 kW, zamontowanymi na dachu. Zaprojektowana została ściana mobilna – przesuwna, umożliwiająca uzyskanie dwóch pomieszczeń i prowadzenie równoległe zajęć dla grup.
Parterowy obiekt zapewnia dostępność osobom ze szczególnymi potrzebami w zakresie dostępności architektonicznej oraz cyfrowej BIP za pośrednictwem macierzystej jednostki Gminnego Ośrodka Kultury.
Samorząd w budżecie zapisał sfinansowanie tego zadania, więc funduszy z pewnością nie zabraknie. W najbliższych dniach wydane zostanie pozwolenie na budowę. Do końca lipca, jak przewiduje Tomasz Stellmaszyk, zastępca wójta, powinien zostać ogłoszony przetarg. – Szacujemy, że jeżeli nie będzie odwołań od rozstrzygnięć przetargowych i innych perturbacji, na początku września podpiszemy umowę z wykonawcą. Realizacja zabierze 14 miesięcy – informuje zastępca wójta.