Pierwszy raz od długiego czasu zdarzyło się, że wszystkie uchwały, zapisane w porządku obrad sesji Rady Gminy, zapadały bez głosu sprzeciwu. Nie było ich zresztą tym razem wiele i nie budziły one kontrowersji.
Gmina Komorniki współpracuje z organizacjami pozarządowymi, przekazuje im pieniądze na działalność. Konieczne było uchwalenie rocznego planu takiego współdziałania, dotyczącego dziedzin ujętych w ustawie o wolontariacie i o pożytku publicznym. W 2022 roku zasady będą podobne do tych z bieżącego roku. Zmieni się tylko termin realizacji. Zacznie się już w styczniu, a nie jak dotychczas w lutym.
W tym roku do dyspozycji była kwota 520 tys. zł. Nie w całości została wykorzystana, pandemia ograniczyła organizacjom możliwość działania. W przyszłym roku będą one mogły skorzystać z kwoty 550 tys. zł. Radni muszą ją zapisać w nowej uchwale budżetowej. W listopadzie wójt ogłosi otwarty konkurs na projekty wspierane przez gminę. Jak poinformowała referująca uchwałę Olga Karłowska, sekretarz gminy, wszystkie organizacje, które dotychczas współpracowały z gminą, zostały zaproszone do konsultacji.
Plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu w rejonie ulic Polna – Malinowskiego w Komornikach przeszedł całą procedurę uchwalania. Podczas sesji radni mieli go uchwalić. Wystąpiła jednak konieczność ponowienia procedury – z takim wnioskiem formalnym wystąpił Piotr Wiśniewski, wiceprzewodniczący Rady Gminy. Podczas obrad komisji zgłoszono bowiem konieczność dokonania wielu zmian. Radni domagali się zmniejszenia dopuszczalnej wysokości, nakazu lokalizacji usług w parterowej części budynku, ograniczenia powierzchni zabudowy i liczby lokali w budynkach, zachowania istniejącej zieleni.
Radni zgodzili się na zmianę w porządku obrad – wycofanie uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego i wprowadzenia w to miejscu uchwały o ponowieniu procedury planistycznej. Sprzeciwu nie było. Radni podjęli decyzję o ponownym opracowaniu planu dla obszaru znajdującego się w ważnej części Komornik.
Podobny los spotkał uchwałę dotyczącą planu zagospodarowania fragmentu Plewisk, w rejonie ulic Jarzębinowej i Zakładowej. Plan ten był realizowany na wniosek właściciela nieruchomości. Wystąpił on o zwiększenie dopuszczalnej wysokości budynków z 10 metrów do 16, z dwóch kondygnacji do czterech. Chciał też rozszerzyć zakres dopuszczalnych usług m.in. o hotelowe. Plan przeszedł całą procedurę, skierowany został do Biura Rady Gminy. Zajęli się nim radni z komisji planowania przestrzennego. I orzekli, że interes prywatny jest w tym przypadku nie do pogodzenia z publicznym.
Formalnie odbyło się to w taki sam sposób, jak przy pierwszej uchwale – Piotr Wiśniewski złożył wniosek o zmianę uchwał przewidzianych w porządku obrad. Radni wyrazili zgodę, a potem pozytywnie głosowali nad nowym dokumentem – o uchyleniu uchwały o przyjęciu nowego planu. W tej sytuacji będą obowiązywały zapisy dotychczasowego planu zagospodarowania.
Nowa ulica w Chomęcicach, decyzją radnych, otrzymała nazwę „Akacjowa”. Dokonali oni ostatnio zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Pieniądze przeznaczone przez gminę Komorniki na sfinansowanie węzła komunikacyjnego przy ul. Grunwaldzkiej zostaną wydane w poszczególnych latach inaczej niż było to ustalone. Wymaga to zmiany zapisów uchwały z 2019 roku o współrealizacji tej inwestycji, co radni uczynili.