Wydział Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej zaprezentował wyniki swego najnowszego rankingu, powstałego w ramach projektu badawczego „zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy jednostek samorządu terytorialnego”. Klasyfikacja powstała w oparciu o 15 zmiennych składników, obejmujących trzy obszary: gospodarczy, społeczny, ochrona środowiska.
Podstawą opracowania były dane GUS, uwzględniono wszystkie jednostki samorządowe w Polsce. W kategorii gmin wiejskich Komorniki uplasowały się na miejscu 9, czyli w ścisłej czołówce biorąc pod uwagę liczbę samorządowych jednostek. Wygrała bogata gmina Kleszczów z powiatu bełchatowskiego przed podwrocławskimi Kobierzycami i Tarnowem Podgórnym. Miejsce 4 zajął Suchy Las.
Autorzy rankingu brali pod uwagę takie wskaźniki, jak inwestycje i ich procent w wydatkach gminy, wydatki na transport, procent dochodów własnych w budżecie, liczba podmiotów gospodarczych, liczba pracujących i bezrobotnych, napływ ludności, a nawet odsetek radnych z wyższym wykształceniem (71,43 procent w przypadku Komornik).
Osobne kategorie to odsetek mieszkańców korzystających z wodociągu, kanalizacji, oczyszczalni ścieków. W gminie Komorniki to kolejno: 96,74, 81,8, 91,93 procent. Odsetek ten systematycznie rośnie.