Nie tylko Wielkopolska, ale pierwszy raz cały kraj upamiętnił zwycięskie Powstanie Wielkopolskie. Dzień jego wybuchu jest bowiem nowym świętem narodowym. Jednak w miejscowościach, w których odbywały się historyczne wydarzenia i trwały walki, a wśród mieszkańców żywa jest pamięć o bohaterskich przodkach, obchody miały szczególny wymiar.
W Ogrodzie Pamięci w Komornikach władze samorządowe z wójtem Janem Brodą, przewodniczącym Rady Gminy Marianem Adamskim, jego zastępcą Piotrem Wiśniewskim złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze. Obecni byli radni i przedstawiciele samorządowych instytucji, m.in. Damian Konieczek, dyrektor GOK-u. O uroczystą oprawę zadbali harcerze.
Przed Centrum Tradycji i Kultury Powstanie zostało upamiętnione w sposób szczególny. Mieszkańcy mogli obejrzeć pokaz pruskiej musztry, zobaczyć, jak wyglądał szpital polowy, punkt poborowy, kuchnia polowa. Punktualnie o 16.40, czyli w momencie wybuchu powstania, rozległy się kościelne dzwony, zawyły syreny. Wydarzenie poprzedziło wystąpienie Mariana Adamskiego, który przypomniał, jakie było znaczenie zrywu patriotycznego, w jakich okolicznościach nastąpiło. Niestety, siarczysty mróz i ostrzeżenia przed zanieczyszczonym powietrzem nie zachęciły mieszkańców do licznego udziału, ich grupa zjawiła się jednak przed CTK.
Marian Adamski uczestniczył też we wcześniejszym upamiętnieniu powstańców przed Domem Kultury w Wirach, gdzie w setną rocznicę wybuchu Powstania stanęła rzeźba przedstawiająca orła wolności, znalazły się tablice z nazwiskami bohaterów. W uroczystości uczestniczyli mieszkańcy Wir, m.in. Maria Sikorska, która razem ze swymi przyjaciółmi włożyła wiele wysiłku w identyfikację grobów uczestników Powstania, w zachowanie pamięci o bohaterach. Marian Adamski i inni mówcy przekonywali, jak ważna jest pamięć o ważnym wydarzeniu i jego uczestnikach.
Powstanie Wielkopolskie upamiętnione zostało i w innych miejscowościach gminy, m.in. w Chomęcicach, gdzie znajduje się poświęcony temu patriotycznemu zrywowi mural i tablica upamiętniająca postać Andrzeja Kopy. W uroczystości w Plewiskach uczestniczyli m.in. mieszkaniec tej miejscowości, Jan Broda, sołtys Małgorzata Degórska oraz dyrektor SP nr 1 w Plewiskach Robert Witkowski.