„Jak fajnie jest mieszkać w Plewiskach, jak dobrze nam wszystkim tu…” – są to słowa znanej w tej miejscowości piosenki, zatytułowanej „Plewiszczoki”. Od niej właśnie rozpoczęło się spotkanie z autorem książki „Plewiska. Osiem wieków podpoznańskiej wsi” – Michałem Hirschem w Gminnej Bibliotece Publicznej.
Autor książki o Plewiskach swoje dotychczasowe badania skupiał na dość odległej tematyce związanej z kontaktami dyplomatycznymi między Polską a stolicą apostolską w XVI wieku. Mimo to, nie zapomniał o lokalnej historii, gdyż w 2017 roku powstała jego publikacja dotycząca Komornik, później osiedla Kwiatowego, a teraz rozpoczął prace nad całą serią książek o gminie Komorniki, gdzie pierwsza z nich, wydana w tym roku, jest właśnie o Plewiskach.
Sekretarz Gminy Komorniki Olga Karłowska, reprezentująca wójta podczas spotkania z autorem, przybliżyła proces powstawania książki, na którą pomysł pojawił się już w 2021 roku. Osobami, które wyszły z inicjatywą, byli Michał Hirsch oraz dr Franciszek Kulpa. Pomysł ten zyskał aprobatę gminy i wsparcie mieszkańców Plewisk, którzy dzielili się swoimi wspomnieniami oraz doświadczeniami. Okazało się, że praca nad książką wcale nie była taka prosta. Pojawiło się wiele ciekawych aspektów historycznych, wiele materiałów, a informacji było zdecydowanie więcej niż wcześniej zakładano. Koniec końców książka została wydana, a zainteresowanie nią jest bardzo duże, czego zresztą dowodziła pełna sala podczas wydarzenia.
„”Nie urodziłeś się w Plewiskach, nie jesteś ich mieszkańcem. a jednak postanowiłeś poświęcić się zbieraniu materiałów“
Michał Hirsch, jak sam wyznał, zaczął poszukiwania informacji w materiałach źródłowych, od swoich pradziadków, od czasów przedwojennych. Rozpoczął on od badania dziejów własnej rodziny, gdzie największą zagwozdkę stanowiło dla niego przyjazd pradziadka z Trzebawia do Plewisk.
Zaczęło się od penetracji domowych archiwów, a skończyło na znajdowaniu wielu ciekawych historii. Według autora najbardziej niespodziewane było odnalezienie informacji o żołnierzach wyklętych w Plewiskach oraz kwestie demograficzne – nagły wzrost ludności do ok. 15 tysięcy. Natomiast najciekawsze historie, jego zdaniem, należały do rdzennych mieszkańców Plewisk, chłopów, które nie cieszyły się zainteresowaniem, jak wielkie wydarzenia, a ich przeszłość skrywała wiele intrygujących opowieści.
Co czekało zainteresowanych
Podczas spotkania z autorem była możliwość zakupu książki „Plewiska. Osiem wieków podpoznańskiej wsi”, lecz nadarzyła się też okazja, by ją zdobyć, odpowiadając na pytania związane z historią Plewisk. Po spotkaniu zaś można było sięgnąć po autograf Michała Hirscha, wymienić parę słów z autorem oraz obejrzeć wystawę znajdującą się w holu biblioteki, zatytułowaną „Tajemnice szuflady. Czyli historia Gminy Komorniki na starych fotografiach”.
Julia Zielińska