W budynku starej szkoły w Wirach przy ul. Łęczyckiej odbyło się, zwołane przez pana Mariana Adamskiego, radnego gminy Komorniki, spotkanie inicjujące prace nad książką poświęconą historii Wir i Łęczycy. W zebraniu wzięło udział kilkanaście osób, z którymi nasz Komitet Redakcyjny omówił możliwości pozyskania różnych materiałów dotyczących przeszłości wymienionych miejscowości.
Szczególnie ciekawe było to, że w zebraniu uczestniczył pan Michał Gryczyński, autor jedynego jak dotąd opracowania poświęconego Wirom, pt. „Nasze Wiry”. Obecna była też pani Maria Sikorska, długoletnia nauczycielka w wirowskiej szkole podstawowej. Przebieg spotkania pozwala wysnuć przypuszczenie, że już na początku września uda się utworzyć zbiór wątków tematycznych do opracowania oraz zestawienie miejsc, wydarzeń i osób mających duże znaczenie w historii Wir i Łęczycy.
W trakcie posiedzenia dołączyła do nas sekretarz gminy pani Olga Karłowska, aby zaprezentować zespołowi pierwsze egzemplarze książki o historii Plewisk, dostarczonej kilka dni wcześniej przez Wydawnictwo PTPN. W związku z tym informujemy naszych Czytelników, że od połowy lipca trwa sprzedaż tomu nr I serii wydawniczej. Dzieło doktora Michała Hirscha, liczące 328 stron, można kupić w cenie 39 zł w Filii Biblioteki Publicznej Gminy Komorniki, ul. Grunwaldzka 612 A w Plewiskach oraz w CTK GOK, ul. Kościelna 37. Pierwszy nakład w liczbie 500 egzemplarzy rozszedł się bardzo szybko, więc do Komornik dostarczona już została kolejna partia książki. Zapraszamy zainteresowane osoby do zgłaszania chęci jej zakupu we wszystkich placówkach Biblioteki. Pozycja ta jest oczywiście dostępna także w trybie wypożyczeń bibliotecznych.
Warto wspomnieć, że w ciągu miesiąca od chwili pojawienia się na półkach I tomu serii, zawierającego historię Plewisk, mamy sygnały o zauważeniu tego opracowania przez bardzo wiele osób z terenu naszej gminy, ale też z innych miejscowości i miast, bo jak twierdzą, sentymentalnie czują się związane z Plewiskami z racji tego, że kiedyś tu mieszkały lub mają tutaj rodzinę.
Spotkanie z autorem Michałem Hirschem odbędzie się w Bibliotece, w Plewiskach, ul. Grunwaldzka 612 A, w dniu 19 września 2024 roku (czwartek), o godz. 18.00.
Zwracamy się z gorącą prośbą do mieszkańców naszej gminy o wspieranie Komitetu Redakcyjnego w zbieraniu wszelkich materiałów źródłowych potrzebnych do napisania następnych książek z zaplanowanej serii: tom II – Szreniawa-Rosnowo, Rosnówko, Walerianowo; tom III – Wiry, Łęczyca; tom IV – Komorniki, Głuchowo; tom V – Chomęcice.
Zgłoszenia możliwości podjęcia współpracy z nami będzie przyjmował Michał Hirsch – adres mailowy: < michal@biblioteka-komorniki.pl >
Pragnę w tym miejscu zawiadomić, że do zespołu mającego zająć się przygotowaniem tomu IV na 730 lecie istnienia Komornik pozyskaliśmy kolejnego dyplomowanego historyka, pana Bogdana Czerwińskiego, który z wielkim entuzjazmem włączył się w nasze prace. Wspomniana rocznica przypada na 2027 rok, w którym równolegle będzie obchodzone 170 lecie powstania Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Niestrudzony kontynuator dzieła swego mentora Stanisława Nowaka jest autorem kilku cennych opracowań dotyczących historii Komornik, publikowanych w „Nowinach Komornickich” w ubiegłych latach. Zostaną one w odnowionych wersjach włączone do tomu poświęconego „stolicy” naszej gminy.
Zapraszamy do wzięcia udziału we wrześniowym spotkaniu z autorem opracowania o Plewiskach. Wstęp wolny. Zabiegamy o zamówienie przez Urząd Gminy profesjonalnego nagrania tego wydarzenia.
Franciszek Kulpa