Kiedy kończy się lato, w naszej szkole nie ma miejsca na nostalgię. Jesień nigdy nie jest smutna! Z niecierpliwością czekamy na ważne wydarzenia w życiu szkoły, odbywające się właśnie w październiku i listopadzie. Mimo coraz krótszego dnia, znajdujemy czas i energię do działania.
Sezon jesienny rozpoczynają jeszcze pełne słońca dożynki, podczas których świętujemy czas zbiorów. Wspólnie zasiadamy przy biesiadnych stołach uginających się pod ciężarem jabłek, śliwek, pieczonych w ognisku ziemniaków i przepysznej dyniowej zupy. By tę atmosferę czuć jak najdłużej, w każdej sali uczniowie wraz z wychowawcami urządzają kąciki tematyczne. Dekoracje przygotowane w klasach są spójne z porami roku. Te jesienne mienią się światłem własnoręcznie wykonanych dyniowych lampionów.
Ważne miejsce zajmuje tak zwany kącik herbaciany. W czasie przerwy można tam przygotować aromatyczną, rozgrzewającą herbatę z cynamonem, imbirem, pomarańczą i miodem. Obok na stoliku suszą się pestki dyni wydrążone podczas przygotowywania lampionów. Niedługo będą gotowe do schrupania.
Pogodnie nastrojeni przygotowujemy Jesienne Święto Szkoły. Tegoroczne udało się znakomicie. Jak co roku zaprosiliśmy rodziców i przygotowaliśmy bogaty program artystyczny, w którym każdy mógł zaprezentować swój talent. Obchody rozpoczął występ orkiestry szkolnej. Uczniowie i nauczyciele wykonali między innymi temat z filmu Mandaloriana i utwór Krzesimira Dębskiego pod tytułem „Rzeka marzeń” z ekranizacji powieści pod tytułem „W pustyni i w puszczy”. Nie zabrakło występów szkolnego chóru i egzotycznych rytmów prosto z Afryki w piosence „Fatujo” oraz „Si si ni moja”, w której śpiewamy o tym, że wszyscy jesteśmy jednością.
Młodsi i starsi występowali na scenie całe popołudnie, zapraszając do wspólnego świętowania rodziców i rodzeństwo. Chwilami scena zamieniała się w teatr. Uczniowie recytowali i inscenizowali wiesze Jana Brzechwy. A wszystko wśród pięknych dekoracji – kolorowych szeleszczących liści i wyczarowanych na szydełku dyni.
Jesienią wspominamy także najradośniejszy dzień w historii Polski – odzyskanie niepodległości. W patriotyczny nastrój 106. rocznicy wprowadziła nas opowieść pani wicedyrektor o zwycięstwie, wolności i odpowiedzialności. Następnie rozbrzmiały najbardziej znane i wzruszające pieśni patriotyczne śpiewane przez całą społeczność szkoły – „Gdy szedłem raz od warty” czy „Legiony” oraz nastrojowy utwór pt.: „Po mlecznej drodze” z muzyką Henryka Warsa. Odśpiewaliśmy także Hymn Polski – uczniowie znają wszystkie zwrotki!
W harmonogramie świąt, jesienią, pojawiają się dwa imiona – Michał i Marcin. Legendy o tych dwóch świętych zna każdy uczeń w szkole. Michałowe i Marcinowe opowieści snujemy w świetle świec i lampionów. Dobro i odwaga świętych są dla nas inspiracją. Gdy zapada zmrok wychodzimy na spacer z lampionami i śpiewamy pieśni Marcinowe. Podczas spaceru wypatrujemy Świętego Marcina, który co roku przybywa na koniu i wręcza każdemu symboliczny podarunek.
Jesień jest w naszej szkole pełna jest radości i energii. Jeśli jesteście ciekawi, co u nas słychać, zapraszamy na naszą stronę internetowąwww.waldorfska.org i facebooka.
Małgorzata Glazowska, nauczyciel języka polskiego