Władze gminy z Tomaszem Stellmaszykiem i jego zastępcą Przemysławem Pełko, przewodniczącym Rady Gminy Markiem Kubiakiem spotkały się z mieszkańcami Łęczycy na dorocznym zebraniu. Tym razem było ono szczególne – zaczęła się nowa kadencja samorządowa, trzeba było wybrać sołtysa. Sensacji nie było, został nim jedyny zgłoszony kandydat, dotychczas pełniący tę funkcję Mateusz Werbliński.
Obecni byli radni wybrani w tym okręgu. Nad prawidłowością prawnych procedur czuwał mecenas Piotr Loretański. O techniczne umożliwienie głosowań zadbali pracownicy Urzędu Gminy z panią sekretarz Olgą Karłowską. Zebranie, organizowane w miejscowości liczącej tylko ok. 800 mieszkańców, przebiegło wyjątkowo sprawnie. Powołanie komisji skrutacyjnej, zgłaszanie kandydatów na sołtysa, głosowanie i przeliczanie głosów nie zabrało wiele czasu.
Zaczęło się od sprawozdania z działalności rady sołeckiej. Mateusz Werbliński mówił o licznych organizowanych tu wydarzeniach, zdał sprawozdanie finansowe. Podziękował za dobrą współpracę wójtowi i pracownikom Urzędu Gminy, klubowi seniora, paniom z koła gospodyń. Zaczęło się tajne głosowanie. Mateusza Werblińskiego popary 34 osoby. 7 było przeciw, oddano jeden głos nieważny. Stary-nowy sołtys podziękował za wybór stwierdzając, że jest on motywacją do dalszej pracy.
Wybrana też została nowa rada sołecka. Liczy siedem osób, podobnie, jak w poprzedniej kadencji, na co zgodę wyrazili wszyscy obecni z wyjątkiem jednej mieszkanki, domagającej się dokładnego przeliczenia podniesionych w górę rąk, by można było ogłosić, że tylko ona za siedmioosobowym składem się nie opowiedziała. W skład nowej rady sołeckiej weszli: Julia Dudziak Dropko, Agnieszka Kołodziejska, Andrzej Kowalkiewicz, Adrian Krzyśko, Maciej Ulatowski, Sandra Walkowiak, Hanna Werblińska.
W międzyczasie głos zabierali goście mieszkańców, dzieląc się uwagami na temat bieżącej sytuacji gminy, zamierzeń na najbliższy okres. Marek Kubiak mówił o ukonstytuowaniu się nowych władz samorządowych, o otwartości radnych na spotkania z mieszkańcami, o dużych wyzwaniach, takich jak uchwalenie do końca przyszłego roku planu ogólnego. Zachęcał do przekonywania znajomych i sąsiadów do złożenia deklaracji w sprawie rozliczania podatków w gminie Komorniki.
Przemysław Pełko zapowiedział przebudowę ulic Sosnowa i Cmentarna. Mówił o przedsięwzięciach, z których będą korzystać także mieszkańcy Łęczycy, takich jak budowa przejścia dla pieszych i rowerzystów pod torami kolejowymi w Wirach, przy tamtejszym wiadukcie, o planowanym nowym rondzie na ul. Poznańskiej w Komornikach, o koncepcji powstania centrum ratowniczego w Plewiskach.
Wójt Tomasz Stellmaszyk zachęcił do wypełniania ankiet dotyczących zapotrzebowania na usługi społeczne. Powstaje bowiem Centrum Usług Społecznych, o szerokim wachlarzu możliwości, które jednak trzeba dostosować do zapotrzebowania mieszkańców. Gmina jest bliska przejęcia Green Hotelu, w którym można będzie siedzibę CUS-u ulokować. Zajmowałby się on nie tylko pomocą potrzebującym, ale spełniałby potrzeby wszystkich mieszkańców. Gmina zakupi busy, które przez co najmniej rok będą wozić mieszkańców z różnych miejscowości do centralnej części Komornik, gdzie znajduje się Urząd Gminy, ośrodek zdrowia. Wójt mówił też o działaniach mających zapewnić gminie samowystarczalność energetyczną i duże oszczędności.







