„Ugasić pragnienie, zyskać zdrowie” – to temat wydarzeń odbywających się w Narodowym Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego. Zaprasza ono na stałą wystawę, która otwarta zostanie w niedzielę 31 lipca w samo południe w Spichlerzu oraz na pokazy trwające w najbliższy weekend w godzinach od 12 do 16.
Napoje są głównym składnikiem diety, odpowiadają za uzupełnienie niedoborów wody w organizmie. Dorosły człowiek przeżyje bez niej zaledwie kilka dni. Aby procesy życiowe mogły przebiegać prawidłowo, niezbędne jest dostarczenie organizmowi co najmniej 1,5 litra wody dziennie. Źródłem, z którego możemy czerpać, są wody: mineralne, źródlane, stołowe, soki owocowe i warzywne, kompoty, napary ziołowe i owocowe, kawy, herbaty i kakao, napoje gazowane i niegazowane.
Udział poszczególnych napojów w diecie człowieka na przestrzeni lat ulegał i ulega licznym zmianom. Przecież nie tak dawno jeszcze do śniadania powszechnie podawano kawę zbożową, a podczas obiadu gaszono pragnienie kompotami owocowymi. Obecnie systematycznie wzrasta spożycie napojów orzeźwiających. Ich asortyment jest bardzo bogaty. Jednocześnie też wzrasta świadomość zdrowotna społeczeństwa. Napoje z owoców i napary z roślin zielnych dostarczają wielu cennych żywieniowo składników, dlatego są zdrową alternatywą dla słodkich smakowych napojów gazowanych.
W upalne lato Muzeum przygotowało dla zwiedzających wystawę „Ugasić pragnienie, zyskać zdrowie”, ukazującą sprzęty i naczynia używane w przeszłości do przygotowywania i konsumpcji napojów. Zachęca do odwiedzenia wystawy szczególnie seniorów z wnukami, rodziców z dziećmi. Na pewno obudzi ona wiele wspomnień i stanie się okazją do przekazania własnych doświadczeń młodszemu pokoleniu.
Taka wystawa nie może się odbyć bez degustacji, dlatego w weekend 30-31 lipca, podczas którego otworzymy wystawę, można skorzystać z wielu atrakcji:
- pokaz palenia ziaren zbóż, korzenia cykorii, bukwi (orzeszków bukowych) na kawę,
- pokaz otrzymywania soków na gorąco – parowanie soków,
- pokaz tłoczenia soków,
- przygotowywanie suszów owocowych i ziołowych,
- przygotowywanie naparów owocowych z gruszek i jabłek,
- przygotowywanie naparów ziołowych, oprócz tradycyjnych, ze świeżo zebranej mięty czy lipy, zdegustować będzie można także herbatkę z liści malin i jeżyn czy bluszczyka kurdybanka,
- pokaz wyrobu podpiwku i kwasu chlebowego,
- polewka na maślance w wykonaniu KGW Plewiska,
- pokaz przygotowywania kompotów,
- pokaz nabijania syfonów do wody gazowanej,
- lemoniada, woda sodowa z syropem z hyćki (kwiatów bzu czarnego)
- stanowisko dziecięce: malowanie kubków i szklaneczek do napojów, przygotowywanie etykiet na przetwory.
Do współpracy Muzeum zaprosiło m.in. Koło Gospodyń Plewisk, Browar Szreniawa oraz firmę SOK-POL. W działaniach upowszechniających tradycyjne napoje wsparcie zapewnił Instytut Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego w Skrzynkach i Polska Izba Produktu Tradycyjnego i Lokalnego – Oddział Wielkopolski.
Warto więc być w muzealnym folwarku w sobotę i niedzielę w godzinach od 12 do 16.