Na co mogą liczyć Ukraińcy?

Wersja polska:

I. Świadczenia z pomocy społecznej

➢ W pierwszej kolejności obywatele Ukrainy otrzymują pomoc humanitarną. Pomoc taką w formie zakwaterowania, całodziennego wyżywienia, opieki medycznej, może zapewnić wojewoda.

➢ Nowe regulacje umożliwiają swobodny dostęp do polskiego rynku pracy obywatelom Ukrainy, których pobyt został uznany za legalny, a także dostęp do instrumentów rynku pracy, aktywnych form pomocy oraz skierowanie do zatrudnienia za pośrednictwem urzędów pracy.

➢ Obywatele Ukrainy nabędą również uprawnienie do świadczeń rodzinnych, świadczenia wychowawczego, rodzinnego kapitału opiekuńczego oraz świadczenia dobry start.

➢ Mając na uwadze nowe regulacje dotyczące ograniczonego okresu pobytu obywateli Ukrainy w Polsce, świadczenia z pomocy społecznej będą miały charakter doraźny, krótkoterminowy (np. jeden, dwa miesiące), stanowiąc wsparcie w przezwyciężaniu trudnych sytuacji życiowych i zabezpieczając najpilniejsze wydatki bytowe: osób w podeszłym wieku, osób niepełnosprawnych, matek z małymi dziećmi.

➢ Uprawniony do pomocy jest obywatel Ukrainy, który wjechał legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. do dnia określonego w rozporządzeniu Rady Ministrów wydanym na podstawie art. 2 ust. 4 specustawy, deklaruje zamiar pozostania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i został wpisany do rejestru PESEL.

➢ Za legalny uznaje się także pobyt dziecka urodzonego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez matkę, która jest osobą określoną w zdaniu powyżej, w okresie dotyczącym matki.

➢ Legalność pobytu będzie ustalana na podstawie zarejestrowania obywatela Ukrainy przez komendanta placówki Straży Granicznej. W przypadku gdy wjazd obywatela Ukrainy nie został zarejestrowany podczas kontroli granicznej, jego pobyt na terytorium RP będzie rejestrowany przez Komendanta Głównego Straży Granicznej.

➢ Komendant Główny Straży Granicznej będzie prowadził w systemie teleinformatycznym Straży Granicznej rejestr obywateli Ukrainy, którzy wjechali na terytorium RP bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi oraz którzy złożyli wniosek o nadanie numeru PESEL.

➢ Komendant Główny Straży Granicznej zapewnia udostępnienie gminom danych zawartych w rejestrze, w drodze teletransmisji danych.

➢ Obywatelom Ukrainy mogą być przyznane świadczenia pieniężne i niepieniężne, na przykład:

1) posiłek dla dzieci i młodzieży z Programu Posiłek w szkole i w domu,

3) zasiłek okresowy,

4) usługi opiekuńcze,

5) praca socjalna,

6) poradnictwo specjalistyczne,

7) interwencja kryzysowa.

➢ Skład i dochód rodziny ustala się na zasadach określonych w ustawie o pomocy społecznej.

➢ W przypadku uzyskiwania przez obywatela Ukrainy dochodu w walucie obcej, wysokość tego dochodu ustala się według średniego kursu NBP z dnia wydania decyzji administracyjnej w sprawie świadczenia z pomocy społecznej.

➢ Obywatel Ukrainy ubiegający się o pomoc składa oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, dochodowej i majątkowej.

➢ W postępowaniu nie przeprowadza się rodzinnego wywiadu środowiskowego, chyba że powstaną wątpliwości co do treści oświadczenia złożonego przez obywatela Ukrainy.

II. Świadczenia z pomocy społecznej dla obywateli Ukrainy, których członkowie rodziny powrócili na terytorium Ukrainy

Na podstawie jakich przepisów przyznaje się pomoc?

Pomoc przyznaje się na podstawie art. 30 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Komu przysługuje pomoc?

Pomoc przysługuje przebywającym legalnie na terytorium Polski obywatelom Ukrainy (a którzy nie są uprawnieni do świadczeń z pomocy społecznej na podstawie art. 5 i 5a ustawy o pomocy społecznej oraz art. 29 specustawy), których członkowie rodziny powrócili na terytorium Ukrainy. Na jakie świadczenia może ➢ Obywatelom Ukrainy mogą być przyznane świadczenia pieniężne i niepieniężne.

➢ Do składu rodziny obywatela Ukrainy nie wlicza się członka rodziny, który powrócił na terytorium Ukrainy. ➢ Obywatel Ukrainy ubiegający się o świadczenia składa oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, dochodowej i majątkowej.

➢ W postępowaniu nie przeprowadza się rodzinnego wywiadu środowiskowego, chyba że powstaną wątpliwości co do treści oświadczenia złożonego przez obywatela Ukrainy.

III. Bezpłatna pomoc psychologiczna

Na podstawie jakich przepisów przyznaje się pomoc psychologiczną?

Pomoc przyznaje się na podstawie art. 32 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

➢ Uprawniony do pomocy jest obywatel Ukrainy, który wjechał legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. do dnia określonego w rozporządzeniu Rady Ministrów wydanym na podstawie art. 2 ust. 4 specustawy i deklaruje zamiar pozostania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

➢ Za legalny uznaje się także pobyt dziecka urodzonego na terytorium RP przez matkę, która jest osobą określoną w zdaniu pierwszym, w okresie dotyczącym matki

➢ Kto przyznaje pomoc psychologiczną?

IV. Pomoc żywnościowa w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014–2020 (PO PŻ)

Pomoc przyznaje się na podstawie art. 33 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Komu może być przyznana pomoc?

➢ Uprawniony do pomocy jest obywatel Ukrainy, który wjechał legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. do dnia określonego w rozporządzeniu Rady Ministrów wydanym na podstawie art. 2 ust. 4 specustawy i deklaruje zamiar pozostania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

➢ Obywatel Ukrainy może zgłosić się do ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce pobytu, w celu otrzymania skierowania po odbiór żywności do jednej z organizacji partnerskich prowadzących dystrybucję żywności w ramach Podprogramu 2021 PO PŻ. Są to organizacje pozarządowe sieci: Caritas Polska.

➢ Pomoc w formie paczek żywnościowych lub posiłków przyznaje się, na podstawie złożenia przez osobę potrzebującą oświadczenia o wysokości dochodu, na podstawie którego ośrodek pomocy społecznej wydaje skierowanie – do konkretnego punktu wydawania żywności danej organizacji partnerskiej, do której należy się zgłosić w celu otrzymania wsparcia.

Wersja ukraińska:

I.  Соціальна допомога

➢ Громадяни України в першу чергу отримують гуманітарну допомогу. Таку допомогу у вигляді проживання, повного пансіону та медичного обслуговування може надавати воєвода.

➢ Нові правила надають вільний доступ до польського ринку праці для громадян України, перебування яких визнано законним, а також доступ до інструментів ринку праці, активних форм допомоги та направлення на роботу через служби зайнятості.

➢ Громадяни України також отримають право на сімейні пільги, батьківські виплати, сімейний капітал на опіку та доступ до програми “Добрий старт”.

➢ Враховуючи нові положення щодо обмеженого терміну перебування громадян України в Польщі, соціальна допомога буде тимчасова, короткострокова (наприклад, один-два місяці), яка допоможе подолати складні життєві ситуації та забезпечити найневідкладніші витрати на проживання. : людям похилого віку, людям з обмеженими можливостями, матерям з маленькими дітьми.

➢ Громадянин України, який законно в’їхав на територію Республіки Польща з території України в період з 24 лютого 2022 року по дату, визначену розпорядженням Ради Міністрів, виданим відповідно до ст. 2 пункт 4 спеціального акту, заявляє про намір залишитися на території Республіки Польща та був внесений до реєстру PESEL.

➢ Законним вважається також перебування дитини, народженої на території Республіки Польща матір’ю, яка є особою, що підпадає під вищезгадані умови, протягом періоду, такого самого як і матір.

➢ Законність перебування буде визначатися на підставі реєстрації громадянина України начальником прикордонної служби. Якщо під час прикордонного контролю в’їзд громадянина України не було зареєстровано, його перебування на території Республіки Польща реєструє Головнокомандувач Прикордонної служби.

➢ Головний комендант прикордонної служби вестиме в системі  Прикордонної служби реєстр громадян України, які в’їхали на територію Республіки Польща безпосередньо з території України у зв’язку з бойовими діями та які подали заявку на отримання номеру PESEL.

➢ Головний комендант прикордонної служби забезпечує доступ до даних, що містяться в реєстрі, гмінам за допомогою передачі доступу до бази даних.

➢ Громадянам України можуть призначатися грошові та негрошові виплати, наприклад:

1) харчування дітей та підлітків за Програмою Харчування в школі та вдома,

3) разова допомога,

4) послуги догляду,

5) соціальна робота,

6) консультація спеціаліста,

7) кризове втручання.

➢ Склад і доходи сім’ї визначаються відповідно до принципів, визначених Законом про соціальну допомогу.

➢ Якщо громадянин України отримує дохід в іноземній валюті, розмір цього доходу визначається за середнім курсом Національного банку Польщі на день прийняття адміністративного рішення про соціальну допомогу.

➢ Громадянин України, який звертається за допомогою, подає декларацію про особистий, сімейний, доходний та майновий стан.

➢ У провадженні не проводиться оцінка соціального стану родини, тільки якщо немає сумнівів щодо змісту даних, поданих громадянином України.

 члени сім’ї яких повернулися на територію України

II. Соціальна допомога громадянам України, члени сім’ї яких повернулися на територію України

За якими правилами надається допомога?

Допомога надається відповідно до ст. 30 Закону від 12 березня 2022 року про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї держави.

Хто має право на допомогу?

Допомога надається громадянам України, які законно проживають на території Польщі (які не мають права на соціальну допомогу відповідно до статей 5 і 5а Закону про соціальну допомогу та статті 29 Спеціального закону), члени сім’ї яких повернулися до території України.

Які пільги

➢ Громадянам України можуть надаватися грошові та безготівкові пільги.

➢ Членом сім’ї громадянина України не є член сім’ї, який повернувся на територію України.

 ➢ Громадянин України, який звертається за пільгою, подає декларацію про особисте, сімейне, доходи та майновий стан.

➢ У провадженні не проводиться соціологічна експертиза, тільки якщо немає сумнівів щодо змісту декларації громадянина України.

III. Безкоштовна психологічна допомога

За якими правилами надається психологічна допомога?

Допомога надається відповідно до ст. 32 Закону від 12 березня 2022 року про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї держави.

➢ Громадянин України, який законно в’їхав на територію Республіки Польща з території України в період з 24 лютого 2022 року по дату, визначену розпорядженням Ради Міністрів, виданим відповідно до ст. 2 пункт 4 спеціального акту та заявляє про намір залишитися на території Республіки Польща.

➢ Законним вважається також перебування дитини, народженої на території Республіки Польща матір’ю, яка є особою, яка підпадає під вищезгадані умови протягом періоду, як і матір.

IV. Продовольча допомога в рамках Оперативної програми «Продовольча допомога» на 2014-2020 роки (PO PŻ)

Допомога надається відповідно до ст. 33 Закону від 12 березня 2022 року про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї держави.

Кому може бути надана допомога?

➢ Громадянин України, який законно в’їхав на територію Республіки Польща з території України в період з 24 лютого 2022 року по дату, визначену розпорядженням Ради Міністрів, виданим відповідно до ст. 2 пункт 4 спеціального акту та заявляє про намір залишитися на території Республіки Польща.

➢ Громадянин України може відвідати центр соціальної допомоги, за місцем перебування, щоб отримати направлення для отримання продуктових наборів від однієї з партнерських організацій, що розповсюджують продукти харчування за Підпрограмою 2021 PО PŻ. Це громадські організації: Caritas Polska.

➢ Допомога у вигляді продуктових наборів або харчування надається на підставі декларації про доходи, поданої  особою, що потребує допомоги на підставі якої центр соціального захисту населення видає направлення – на конкретний пункт видачі продуктів харчування даної організації-партнера, до якого слід звернутися, щоб отримати допомогу.

[MEC id="834"]

TELEFON ALARMOWY

  • 112 – POLICJA, STRAŻ POŻARNA, POGOTOWIE RATUNKOWE

POLICJA

  • 997 – z telefonu stacjonarnego
  • 61 841 48 90 i 61 841 48 92 – Komisariat Policji w Komornikach
  • 519 064 516 – Dzielnicowy Rejonu Komorniki (lewa strona od ul. Poznańskiej)
  • 516 902 835 – Dzielnicowy Rejonu Komorniki (prawa strona od ul. Poznańskiej, Głuchowo, Chomęcice, Rosnowo, Rosnówko, Walerianowo)
  • 519 064 515 – Dzielnicowy Rejonu Plewiska (lewa strona od ul. Grunwaldzkiej)
  • 786 936 078 – Dzielnicowy Rejonu Plewiska (prawa strona od ul. Grunwaldzkiej)
  • 786 936 065 – Dzielnicowy Rejonu Wiry, Łęczyca, Szreniawa, Jarosławiec, Kątnik

STRAŻ GMINNA W KOMORNIKACH:

  • 986
  • 61 8107 303 – Komenda Straży Gminnej
  • 661 434 360 – patrol

STRAŻ POŻARNA:

  • 998 | 112
  • 61 651 78 90 – OSP Plewiska

ZDROWIE:

  • 999 | 112 – Pogotowie Ratunkowe:
  • 61 853 53 52 24h/dobę – Centrum Informacji Medycznej Tel-Med

Przychodnie Lekarskie:

  • 798 524 154 – Przychodnia Zespołu Lekarza Rodzinnego w Komornikach, ul. Stawna 7/11
  • 61 600 64 33, 61 600 64 34 – Centrum Medyczne Komorniki sp. z o.o. w Komornikach, ul. Stawna 7 (II piętro)
  • 61 651 76 41 – NZOZ KORAMED, Plewiska, ul. Grunwaldzka 571
  • 61 651 79 70 – NZOZ Twoja Przychodnia, Plewiska, ul. Grunwaldzka 508
  • 732 515 515 – Przychodnia Lekarza Rodzinnego Vita-Med, ul. Komornicka 192, Wiry, I Piętro (budynek SPOŁEM)
  • 61 839 10 30; 512 075 575 – NZOZ OMEDICA, Poznań, ul. Stęszewska 41

POGOTOWIE ENERGETYCZNE:

  • 991

POGOTOWIE GAZOWE:

  • 992

AUTOBUSY GMINNE:

  • 61 810 81 71

WODOCIĄGI GMINNE:

  • 607 678 199

KANALIZACJA GMINNA:

  • 604 411 611

ZWIĄZEK MIĘDZYGMINNY „CENTRUM ZAGOSPODAROWANIA ODPADÓW – SELEKT”:

  • 731 400 065
  • 731 400 095
  • 731 500 034