W 1791 roku uchwalona została pierwsza w Europie, druga w świecie (po USA) Konstytucja – dokument regulujący ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Szybko niestety, bo już po roku przestała obowiązywać, gdy król Stanisław August Poniatowski przystąpił do konfederacji targowickiej. Potem uchwalający Konstytucję Sejm Czteroletni został uznany za niebyły. Pogrążona w chaosie bezprawia Polska uzależniła się od sąsiadów, przestała istnieć, a odzyskiwanie wolności kosztowało Polaków wiele cierpień.
Warto dziś wspomnieć tamte wydarzenia, bowiem Polska znów znalazła się w ważnym momencie swych dziejów. Obowiązująca Konstytucja, mówiąc oględnie, przestała być przez polityków szanowana. Trybunał, powołany do przestrzegania jego zapisów, poszedł w rozsypkę, nie potrafi już nawet udawać, że wciąż pełni swą funkcję, uchwalane akty prawne w oczywisty sposób łamią Ustawę Zasadniczą.
Rocznica wydarzeń z 1791 roku jest dziś Świętem Narodowym Konstytucji Trzeciego Maja. To okazja do refleksji i uświadomienia sobie, jak łatwo stracić narodową wolność, jak wiele ryzykują politycy przedkładający własne interesy i chęć zachowania władzy nad dobro Rzeczypospolitej. Uroczystości patriotyczne odbędą się także w gminie Komorniki. O godzinie 11.15 w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Komornikach zostanie odprawiona msza św. w imieniu Ojczyzny, po niej nastąpi przejście do Ogrodu Pamięci i złożenie kwiatów pod tablicą, po czym uczestnicy obchodów zostaną zaproszeni na kawę do Centrum Tradycji i Kultury.