Powstałe w dniu 17 maja 2021 r. stowarzyszenie pod nazwą „Uniwersytet Międzypokoleniowej Integracji – Nauka i Kultura” /w skrócie UMI-NiK/, z siedzibą w Komornikach, jest autorskim projektem, który zrodził się pod koniec 2020 r., pod wpływem obserwacji współczesnych zmian społeczno-gospodarczych, powodujących silne przeobrażenia w rozumieniu edukacji i dostępu do kultury. Przede wszystkim uznaje się dziś, że tylko ciągłe uczenie się tworzy wiedzę i kwalifikacje a wraz z uczestnictwem w kulturze profiluje wartości i potrzeby człowieka wpływające na jakość życia.
Edukacja permanentna w wielopokoleniowym społeczeństwie, które tworzy się na skutek wzrostu średniej długości życia, wymaga nowego spojrzenia na zagadnienie harmonijnej koegzystencji ludzi młodych i starszych. Idzie mianowicie o to, aby skierować ich uwagę w jednym czasie i miejscu na poznawanie szerokiego spektrum wytworów ludzkiego intelektu i pracy, w celu oderwania się od monotonii codzienności oraz pobudzenia wspólnotowej aktywności umysłowej. To zaś może powodować otwieranie się wszystkich grup wiekowych na siebie, zamiast obserwowanego często zamknięcia lub wręcz świadomej separacji.
W związku z przedstawioną sytuacją powstała myśl o potrzebie stworzenia platformy dla jednoczesnego pogłębiania wiedzy i poszerzania horyzontów przez osoby w różnym wieku. Platformą tą niewątpliwie może być jednostka organizacyjna wzorowana na szkole. Atmosfera szkoły zawsze wyzwala specyficzne warunki do głębszego, wzajemnego zrozumienia między ludźmi i nawiązywania silnych więzi opartych na pasji poznawania i wspólnocie zainteresowań.
Celem Stowarzyszenia jest działalność oświatowa, kształceniowa i kulturalna polegająca na propagowaniu różnych kierunków wiedzy potwierdzonej naukowo oraz ułatwianiu przyswajania kultury tzw. wysokiego wyboru, którą trzeba udostępniać w jak największym wymiarze mieszkańcom mniejszych miast i różnych miejscowości, wspomagając ich wszechstronny rozwój osobisty. Mamy nadzieję, że przyjęcie konwencji zbliżonej do uniwersyteckiej przy realizacji tematyki zawartej w statucie, wzmocni atrakcyjność zajęć i zachęci rzeszę członków i ich przyjaciół do uczestnictwa w życiu Stowarzyszenia.
Będziemy prowadzić: wykłady, prelekcje, odczyty, seminaria, konferencje, dyskusje, prezentacje, pokazy i ćwiczenia, kursy i warsztaty szkoleniowe oraz wystawy, ekspozycje, koncerty, wernisaże i inne specjalnie dobrane połączenia sposobów zdobywania wiedzy i obcowania z kulturą. Przewidujemy też stworzenie „Inkubatora Talentów” dla młodych i starszych osób przejawiających rozmaite uzdolnienia, których rozwijanie może pozwolić młodym znaleźć drogę do kariery zawodowej, a wszystkim razem osiągać satysfakcję i radość ze współpracy w gronie innych osób mających podobne zainteresowania intelektualne i artystyczne.
Wskazane formy zajęć na naszym Uniwersytecie będą wypełniane treścią w takich blokach tematycznych, jak:
- zagadnienia zdrowia, żywności i medycyny jako podstawy egzystencji;
- popularyzacja wiedzy ekonomicznej i zasad funkcjonowania gospodarki narodowej oraz różnych form przedsiębiorczości;
- rozwój techniki, technologii, inżynierii, logistyki, internetu, cyfryzacji i sztucznej inteligencji jako źródeł postępu;
- budowa wszechświata, życie zwierząt i roślin oraz nowe, ekologiczne podejście do eksploatacji bogactw naturalnych i korzystania z dóbr przyrody;
- pogłębianie znajomości historii Polski i krajów jednoczącej się Europy oraz historii powszechnej;
- znaczenie muzyki, malarstwa oraz rzeźby i innych sztuk pięknych, również wzornictwa przemysłowego, grafiki użytkowej i innej sztuki użytkowej, ale także tańca, teatru, scenografii, filmu, reżyserii, aktorstwa i innych dziedzin artystycznych, czy wreszcie poezji i literatury – dla rozwoju cywilizacji i poprawy dobrostanu pojedynczego człowieka.
Wszystkie imprezy organizowane przez UMI-NiK będą pomyślane tak aby wywoływać i utrwalać relacje międzypokoleniowe.
Stowarzyszenie nasze, po zgłoszeniu w dniu 21 maja br. zostało zarejestrowane w KRS dniu 6 lipca br. i z tą datą przystępuje do pracy. Zgodnie z zatwierdzeniem sądowym, poszczególne funkcje pełnią w nim: Prezes Zarządu – Franciszek Kulpa; Skarbnik – Anna Mierzwa; Sekretarz – Ewa Siekierska-Klamka; Wiceprezesi – Anna Stemplewska, Ariana Milecka-Szyszka, Piotr Banaszyk; Członkowie Zarządu – Zenon Dolata, Jerzy Kur; Komisja Rewizyjna – Henryk Mruk, Andrzej Piotrowski, Joanna Lemańska.
Aktualnie przygotowujemy zaplecze rzeczowe i niezbędną dokumentację potrzebną do ogłoszenia rozpoczęcia przyjęć członków zwyczajnych i wspierających. Pierwszą imprezą zorganizowaną przez Stowarzyszenie, wspólnie z GOK-CTK Komorniki i Wszechnicą erga omnes UEP, inaugurującą wywołane przez nas „Porozumienie o Współpracy” pomiędzy Gminą Komorniki a Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu, był wykład prof. dr. hab. Henryka Mruka pt. „Mózg na wakacjach”, wzbogacony utworami Fryderyka Chopina i W.A.Mozarta, w wykonaniu Jagienki Filipiak – fortepian, Moniki Kolskiej – flet, Aleksandry Osowskiej – skrzypce i profesor Hanny Holeksy – fortepian.
Wykładu i koncertu muzycznego, który odbył się w dniu 21 czerwca br., w Sali Koncertowej GOK-CTK w Komornikach, wysłuchało ponad 110 osób. Na zakończenie w foyer odbyła się degustacja „lemoniady z hyćką” serwowaną przez Restaurację Hyćka z Rynku Śródeckiego w Poznaniu. Zbliżające się wakacje sygnalizowały dwa supernowoczesne rowery z ramami wykonanymi całkowicie z drewna! – design first class, które przywiózł ich twórca, pan Jacek Dziardziel, prowadzący firmę w Koninie.
W czasie wakacji powstanie strona internetowa Stowarzyszenia, pozwalająca na bezpośredni kontakt z nami, natomiast aktualnie jesteśmy dostępni na facebooku, poprzez konto, którym opiekuje się pani Anna Stemplewska. Będziemy również kontaktować się ze wszystkimi mieszkańcami naszej gminy za pośrednictwem tradycyjnych form porozumiewania się, a więc telefonu i poczty mailowej. Zapraszamy do współpracy. Podczas wakacji wszelkich informacji udzielamy mailowo: fkulpa05@gmail.com oraz telefonicznie po numerem: +48 605 491 869.
Franciszek Kulpa