Dzięki uprzejmości GKRPA i we współpracy z panią Magdaleną Pawłowską, inspektorem ds. profilaktyki uzależnień w Gminie Komorniki, w roku szkolnym 2021/2022 Szkole Podstawowej nr 2 w Plewiskach udało się pozyskać dwa symulatory i modele niemowląt Realityworks. Lalki te wykorzystywane są na lekcjach wychowania do życia w rodzinie w klasach ósmych.
Podstawa programowa tego przedmiotu zakłada między innymi pozyskanie wiedzy na temat organizmu ludzkiego i zachodzących w nim zmian rozwojowych w okresie postnatalnym; omawianie takich zagadnień jak rodzicielstwo (przygotowanie do roli rodzica, kształtowanie postawy odpowiedzialnego rodzicielstwa, wychowania dzieci w rodzinie). Zajęcia z użyciem symulatorów doskonale wpasowują się w te obszary, umożliwiając uczniom przeżywanie i doświadczanie roli opiekuna – rodzica. Wypożyczanie lalki na dobę lub weekend (wybór) pozwala uczniom poczuć „realizm macierzyństwa”. Lalka gaworzy, płacze, wymaga karmienia, przewijania, odpowiedniego do temperatury stroju, kołysania. Reaguje na niewłaściwe zachowania opiekuna np. nieprawidłowe trzymanie główki, potrząsanie. Okazuje zadowolenie, gdy jest najedzona i ukołysana. Symulator programowany jest komputerowo. Specjalny program umożliwia śledzenie przebiegu opieki, odnotowuje wszystkie sukcesy i nieprawidłowości. Uczeń wypożyczając lalkę otrzymuje „Certyfikat urodzenia” (dane ucznia i wybrane przez niego imię dla lalki), ustala się poziom trudności opieki (łatwy, średni, trudny), godziny, kiedy lalka śpi (zwykle w nocy między 24.00 a 5-6 rano, czasem krócej – przecież w normalnych warunkach nie zawsze rodzic ma nocny komfort spania), całkowity czas pracy symulatora. Po zakończeniu opieki uczeń otrzymuje raport z informacją jak wywiązał się ze swojej roli (ile razy nie nakarmił dziecka, ile razy pominął przewijanie, czy potrząsał lalką, nie dbał o podtrzymanie główki itp.). Raport jest omówiony z prowadzącym i wówczas okazuje się, że zabawa pod tytułem opieka nad lalką nabiera powagi, gdy nastolatek uświadamiania sobie ogrom odpowiedzialności, na którą nie jest gotowy.
W naszej szkole w roku szkolnym 2021/2022 lalki zostały wykorzystane do zajęć pokazowych, których celem była nauka pielęgnacji noworodków i udzielania im pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia były prowadzone przez szkolną pielęgniarkę, a uczniowie zdobytą wiedzę stosowali w praktyce. W roku szkolnym 2022/2023 odbyły się nie tylko wspomniane zajęcia z pielęgniarką, ale także znalazły się chętne uczennice, które wypożyczały lalki do domu. Zadnie to okazywało się dużym wyzwaniem. Trudo było pogodzić opiekę nad „dzieckiem” z obowiązkami szkolnymi i codziennym funkcjonowaniem. W większości przypadków symulatory były właściwe zaopiekowanie, a zdaniem uczestników eksperymentu zdobyte doświadczenia wpłyną na przemślane decyzje związane z aktywnością seksualną młodych ludzi, bowiem do wszystkiego się dojrzewa i „wszystko ma swój czas, i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem”. W drugim półroczku lalki będą wykorzystywane w kolejnych klasach ósmych.
Dr Marlena Woźniak, dyrektor SP2 w Plewiskach, nauczyciel wychowania do życia w rodzinie