Straż Gminna coraz częściej otrzymuje zgłoszenia o obecności dzikich zwierząt w okolicach naszych domów. Najczęściej są to sarny, dziki, lisy, małe ptaszki, zające, a także coraz częściej jeże. Jak powinniśmy je traktować? Co robić, a czego nie?
Bytowanie dzikich zwierząt w pobliżu naszych domostw jest następstwem działań człowieka. Deweloperzy rozglądają się za terenami pod budowę domów, osiedli. Coraz częściej znajdują je tam, gdzie naturalnie żyją zwierzęta. Bardzo szybko zwierzęta przyzwyczajają się do dogodnych warunków bytowych, do łatwego dostępu do pokarmu. Niezabezpieczone resztki jedzenia przy pojemnikach na odpady i w innych miejscach traktują jako zaproszenie do stołu.
Jeżeli spotkamy dziki i sarny w pobliżu naszych domostw i uznajemy je za zagrożenie, powinniśmy powoli i spokojnie oddalić się i zawiadomić policję lub Straż Gminną. Nie dotykajmy i nie głaskajmy małych i młodych zwierząt, takich, jak zające, sarny, jelenie. Są one celowo zostawiane w ukryciu przez matkę udającą się na żer. Maluchy są bezwonne, przez co nie są wykrywalne przez drapieżników. Dotykanie ich nie tylko powoduje stres, ale pozostawia zdradliwy zapach. Wiele młodych zwierząt ginie przez bezmyślne zabieranie ich do domu albo oddawanie ich do ośrodków ochrony.
Pamiętajmy też, że jeżeli mały ptaszek samotnie chodzi po trawie, to nie musi oznaczać, że dzieje mu się krzywda. Może być to młody osobnik uczący się właśnie latać. Jego gniazdo z pewnością znajduje się gdzieś w pobliżu, a troskliwa mama obserwuje go z gałęzi.
Stając oko w oko z dzikim zwierzęciem, pamiętaj:
• upewnij się, że nie odcinasz mu jedynej drogi ucieczki (jeśli tak się dzieje, zwierzę na pewno zaatakuje)
• nie wykonuj gwałtownych ruchów, zacznij się powoli wycofywać
• nie patrz zwierzęciu w oczy (to w świecie zwierząt oznacza wyzwanie do walki)
• nie uśmiechaj się uspokajająco (pokazywanie zębów oznacza przegląd uzbrojenia i zapowiedź rychłej walki)
• bądź spokojny i nie bój się (zwierzę wyczuwa strach)
• jeżeli zwierzę ruszy bądź ruszyło już do ataku, masz dwie możliwości: walkę lub ucieczkę. Jeśli zdecydujesz się na walkę, możesz głośno krzyczeć i zdecydowanie ruszyć na zwierzę, może ono zrezygnować, choć pewności mieć nie można.
Zwierzęta potrącone i martwe
Według polskiego prawa osoba, która potrąci lub znajdzie potrącone zwierzę, musi zapewnić mu pomoc i zawiadomić policję lub Straż Gminną, dzwoniąc na 986 lub 997. Niezależnie od tego, czy zwierzę żyje, czy jest martwe, powinniśmy powiadomić służby. Zwierzę powinno zostać usunięte z drogi, aby nie było narażone na niebezpieczeństwo (jeśli żyje) oraz nie powodowało zagrożenia dla uczestników ruchu drogowego.
Temat dzikich zwierząt budzi duże zainteresowanie mieszkańców gminy Komorniki. Będziemy do niego wracać.