Alpakoterapia to jedna z dziedzin zooterapii polegająca na przebywaniu z alpakami. Podczas takich zajęć pacjenci mogą te zwierzęta głaskać, przytulać, czesać, karmić, bawić się z nimi. Charakter aktywności terapeutycznej dobierany jest indywidualnie do potrzeb pacjenta.
Alpaki to bardzo sympatyczne, urocze zwierzęta. Dotykanie ich miękkiej okrywy włosowej to bardzo przyjemne doznanie, wywołujące wydzielanie endorfin – hormonów szczęścia. Kontakt z alpakami wpływa pozytywnie na nasz nastrój. Wycisza, relaksuje, uspokaja. Pomaga też w kształtowaniu kompetencji społecznych oraz komunikacyjnych. Wspomaga w przełamywaniu barier psychicznych i pokonywaniu lęków, ma wpływ na budowanie pewności siebie.
Zajęcia z alpakami stymulują układ nerwowy i rozwój psychospołeczny dzieci i osób niepełnosprawnych intelektualnie. Efekty alpakoterapii można zaobserwować już po kilku sesjach.
Od 13 maja alpaki goszczą w placówce w WTZ w Otuszu. Przygotowaliśmy dla nich specjalny wybieg i piękny drewniany domek – stajnię. W naszym stadzie są dwa samce i samica, noszą imiona Bono, Mania i Czupur. Te wyjątkowe imiona wygrały w konkursie organizowanym przez nasz Warsztat. Laureatkami zostały panie Sylwia, Blanka i Ada, nasi uczestnicy, a także grupa przedszkolaków z Dopiewa, z grupy Biedronek
Dziękujemy raz jeszcze bardzo za zaangażowanie i udział w konkursie. Na razie nasze zwierzęta oswajają się z nowym otoczeniem. Mamy nadzieję, że szybko się u nas zadomowią, abyśmy mogli zacząć zajęcia z alpakoterapii w naszym ośrodku.
Katarzyna Borowiak, terapeuta WTZ „Promyk” w Konarzewie