Radni zajmowali się sprawami związanymi z funkcjonowaniem gminy, ale zdalne obrady toczyły się w cieniu wojny. Dużo czasu poświęcili omawianiu pomacy uchodźcom z Ukrainy. Przyjęli rezolucję potępiającą rosyjską agresję i solidaryzującą się z narodem ukraińskim (informację na jej i jej treść publikujemy osobno).
Przedstawiciel Poznańskich Inwestycji Miejskich mówił o zamierzeniach dotyczących budowy węzła komunikacyjnego na ul. Grunwaldzkiej. W weekend rusza ta oczekiwana przez wszystkich inwestycja, na miejscu zjawią się wreszcie koparki, ale mieszkańców czeka trudnych kilka tygodni związanych z całkowitym zamknięciem przejazdu.
Po wyczerpaniu wszystkich punktów programu obrad radny Wojciech Pietrzak przypomniał o petycji podpisanej przez tysiące mieszkańców Plewisk 12 lat temu, kierowanej do władz Poznania, gmin Komorniki i Dopiewo, powiatu poznańskiego – o budowę bezkolizyjnego przejazdu przez tory kolejowe na ul. Grunwaldzkiej. – Po 12 latach zaangażowania i ciężkiej pracy wójta Jana Brody, przekonywania partnerów, wydeptywania ścieżek, udało się. Budowa rusza. W imieniu wszystkich podpisanych pod petycją dziękuję mu za to – mówił radny. Wójt cieszył się z tych słów, ale stwierdził, że pełną satysfakcje poczuje po zakończeniu tej inwestycji.
Jedyne dwie uchwały, które podjęli radni, związane były z działalnością Ośrodka Pomocy Społecznej. Jedna z nich dotyczyła opieki wytchnieniowej dla osób opiekujących się niepełnosprawnym członkiem rodziny. Dzięki świadczonej przez gminę pomocy mogą wyjechać, spędzić czas poza domem. Druga uchwała traktuje o osobistym asystencie osoby niepełnosprawnej, w wieku do 16 lat.
Raz na rok kierownictwo instytucji związanych z samorządem składa sprawozdanie z działalności. Radni czytają je i analizują, podczas sesji zadają pytania, rozwiewają wątpliwości. Tym razem nie mieli wielu pytań, zamiast nich składali podziękowania za dobrą pracę na rzecz mieszkańców, życzyli dalszej udanej współpracy.
Aneta Gierko kieruje OPS-em. Odpowiadała na pytania dotyczące przede wszystkim współpracy z Centrum Integracji Społecznej. Instytucje te wymieniają się informacjami dotyczącymi zatrudnienia osób bezrobotnych, szukających zajęcia. Maria Stangierska usłyszała wiele podziękowań od radnych za działalność CIS-u – za aktywność, gotowość spieszenia z pomocą, gdy występuje taka potrzeba. Radni zwracali uwagę, że pani kierownik sama się zgłasza z pytaniami, czy nie przyda się pomoc jej podopiecznych.
W ostatnim czasie zmienił się komendant komisariatu policji w Komornikach. Skierowanego do innej pracy podkomisarza Dariusza Nowaka zastąpił aspirant Lucjan Piwosz. Dotychczasowy komendant sporządził roczne sprawozdanie, ale komendanci na pytania radnych odpowiedzą podczas następnej sesji, gdy nastąpi podziękowanie jednemu i powitanie następnego.
Andrzejowi Jezierskiemu, prezesowi Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Komornikach, mnóstwo pytań, dotyczących głównie technicznych szczegółów funkcjonowania oczyszczalni ścieków, zadał radny Klaudiusz Lipiński. Dowiedział się, że obiekt w Łęczycy wystarczy na wiele lat, wąskim gardłem utrudniającym przedłużenie tego okresu jest kolektor prowadzący ścieki z Komornik do Łęczycy. Planowana jest tu inwestycja, mowa jest także o projektach bardziej odległych – budowie całkiem nowej oczyszczalni służącej gminie. Za cztery lata ścieki z Plewisk, największej miejscowości w gminie, zostaną skierowane do sieci poznańskiej.
Prezes Jezierski informował radnych o ostatnich inwestycjach: oddaniu do użytku nowego reaktora w oczyszczalni w Łęczycy i zakupie pierwszego w gminie (a także w województwie, nie licząc miasta Poznania) autobusu elektrycznego. Radnych interesowały techniczne szczegóły dotyczące eksploatacji tego pojazdu.
Wojciech Baran, kierujący Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Uzależnień, poinformował radnych o nasileniu się w ostatnim roku niekorzystnych zjawisk społecznych związanych ze spożywaniem alkoholu. Ma to związek z pandemią. Nastąpił skokowy wzrost liczby przypadków przemocy w rodzinie. Na szczęście wiele osób zgłasza się z prośbą o pomoc w wyjściu z nałogów.
Radny Krzysztof Sznajder pytał Marcina Kaczmarka, dyrektora Gminnych Ośrodków Sportu i Rekreacji, o zatrudnienie w tej instytucji. Liczba obiektów, którymi GOSiR się opiekuje, wynosi 59. Dyrektor przyznał, że przydałaby się większa liczba pracowników. Radny interesował się też strzelnicą – chętnie widziałby taki obiekt w gminie.
Urszula Kolińska, wiceprzewodnicząca Rady Gminy, dziękowała Joannie Brychcy, kierującej Biblioteką Publiczną Gminy Komorniki, za sukcesy – rozwój najnowocześniejszych technologii, rosnącego czytelnictwa. Nie udało się zainstalować książkomatu w ramach Budżetu Obywatelskiego, ale biblioteka wzbogaciła się o takie służące czytelnikom urządzenie na własny koszt. Z usług biblioteki korzysta aż 4,2 tys. mieszkańców gminy.
Wiceprzewodnicząca podziękowała także dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury, którym od kilku miesięcy jest Damian Konieczek. Jak stwierdziła, rośnie liczba różnorodnych imprez, które się tu organizuje. Sukcesem okazała się tegoroczna działalność sztabu gminnego Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. GOK rozwija się w ostatnim czasie. Dyrektor podziękował kierownikom jednostek, z którymi współpracuje. Przyznał, że działalność WOŚP-u przyniosła sukces, udało się ustanowić rekord. – Cieszę się, że mieszkańcy zaangażowali się tak bardzo – podsumował Damian Konieczek.
Także w Straży Gminnej nastąpiła zmiana komendanta. Stefan Silski zrezygnował z pełnienia tej funkcji, ale pozostaje w służbie, będzie wspierał nową panią komendant, Sylwię Lokke. Radni podziękowali mu za dobrą pracę i wyrazili zadowolenie, że były komendant nie rezygnuje z pracy, lecz będzie służył doświadczeniem.