Gminni radni, podczas nadzwyczajnej sesji, upoważnili wójta do podpisania porozumienia klastrowego między pięcioma gminami: Tarnowem Podgórnym, Stęszewem, Bukiem, Dopiewem (jako koordynatorem) i Komornikami. Stanie się to w poniedziałek, a już we wtorek będzie można aplikować o unijne dofinansowanie do opracowania dokumentacji zawierającej m.in. bilans energetyczny, strategię rozwoju klastra.
Potem trzeba będzie czekać, aż Polska zdecyduje skorzystać z unijnych miliardów w ramach Krajowego Programu Odbudowy. Gminy będą mogły aplikować o poważne dofinansowanie do programu rozliczania produkowanego na ich terenie prądu. Zajęłyby się tym wyspecjalizowane jednostki, które korzystałyby z niedostępnych dziś profitów, takich, jak wykonanie w krótkim terminie przyłączenia, zwolnienia ze związanych z tym opłat. Spółki energetyczne nie miałby prawa odmówić współpracy.
– Spółdzielnie energetyczne będą mogły rozliczać wytworzoną na miejscu energię, nie płacić za to spółkom energetycznym. Patrząc na nieustający wzrost cen energii jest celowym, by mając własne nieruchomości, produkować prąd przeznaczony dla budynków publicznych, takich jak szkoły – tłumaczy Tomasz Stellmaszyk, zastępca wójta gminy Komorniki.