Nie tylko narodowy, ale i lokalny wymiar miały gminne obchody święta 11 listopada. Upamiętniona została rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości po okresie zaborów, odsłonięto też rzeźbę przedstawiającą biskupa Jana Gerbicza w 725. rocznicę lokowania przez niego wsi Komorniki.
Po uroczystej mszy św., odprawionej w kościele pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła w Komornikach, nastąpiło przejście do Ogrodu Pamięci. Na czele maszerowali harcerze z ogromną biało-czerwoną flagą. Za nimi szły liczne poczty sztandarowe, wreszcie władze gminy z wójtem Janem Brodą i przewodniczącym Marianem Adamskim oraz mieszkańcy. Odśpiewane zostały wszystkie zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Członkowie Bractwa Kurkowego oddali honorowy wystrzał.
Przemówił Piotr Napierała, przewodniczący Komisji Oświaty i Spraw Społecznych Rady Gminy, nauczyciel historii w Szkole Podstawowej nr 2 w Komornikach, pomysłodawca uczczenia pamięci zasłużonego dla gminy, Wielkopolski i Rzeczypospolitej biskupa. Mówił o wydarzeniach z 11 listopada 1918 roku, przybliżył postać biskupa Gerbicza, który miał zasługi dla jednoczenia polskich ziem po okresie rozbicia dzielnicowego, o krótkim czasie, gdy Poznań był stolicą odrodzonego królestwa. Lokował kilka wsi na prawie magdeburskim, m.in. Komorniki. Dzięki niemu miejscowość zyskała samorząd, nowocześnie się rozwijała.
Odsłonięta została rzeźba przedstawiająca biskupa Jana Gerbicza, autorstwa artysty ludowego z partnerskiej gminy Kamienica, Ignacego Gramali. Poświęcił ją proboszcz komornickiej parafii, ks. Adam Skrzypczak. Nastąpiło składanie wiązanek kwiatów w miejscach upamiętniających ważne dla Polski i dla gminy wydarzenia historyczne.
Wystąpił Piotr Wiśniewski, wiceprzewodniczący Rady Gminy Komorniki, który mówił m.in. o ważnych datach wyznaczających historię ojczyzny. Życzył wszystkim udanego świętowania. Na koniec mieszkańcy zostali zaproszeni do Centrum Tradycji i Kultury na słodki poczęstunek, a wieczorem na tradycyjny Nokturn Komornicki (godzina 18).