Codziennie ok. 50 osób przybywających do gminy Komorniki z Ukrainy otrzymuje numer PESEL. Wydział Sprawa Obywatelskich jest oblężony od rana do południa, potem ruch stopniowo się uspokaja. Niezależnie od tego Wydział nie zaprzestaje obsługi polskich obywateli.
Korytarze Urzędu Gminy zapełnione są interesantami, wśród których najwięcej jest matek z dziećmi, co robi duże wrażenie na pracownikach i osobach załatwiających tu swoje sprawy. Radni, właściciele działających w gminie lokali gastronomicznych i inni ludzie dobrej woli starają się pomoc uchodźcom, przywożą bułki, kanapki, traktują to jako odruch serca. Władze gminy zadbały o możliwość bezpłatnego wykonania zdjęcia potrzebnego do złożenia wniosku.
Liczba czekających na numer PESEL wciąż jest duża, ale pracownicy potrafią dobrze zaplanować i zorganizować obsługę interesantów, by jak najmniej czasu spędzali w kolejkach. W sobotę Wydział Spraw Obywatelskich będzie czynny w godzinach od 8 do 13.
Przybysze z Ukrainy będą mieli okazję poznać najważniejsze dotyczące ich informacje i ustalenia, zadać pytania, rozwiać wątpliwości dotyczące przepisów, możliwości podjęcia nauki przez dzieci. W czwartek o godzinie 17 organizowane jest dla nich spotkanie w Centrum Tradycji i Kultury.
Dzieci z Ukrainy uczęszczają na zajęcia organizowane w Bibliotece Publicznej Gminy Komorniki. Bawią się, mają okazję osłuchać się z językiem polskim. Nauka języka dla gości z Ukrainy prowadzona jest na razie tylko w Plewiskach, dzięki zaangażowaniu tamtejszych szkół językowych, ale czynione są starania o stworzenie takiej możliwości także w Komornikach.
Z opieką lekarską dla uchodźców pospieszyło Centrum Medyczne Komorniki. Świadczy im bezpłatnie pomoc, organizuje szczepienia przeciwko covid i grypie, także szczepienia ochronne dla dzieci, ułatwia założenie książeczki szczepień, gdy dziecko takiej nie posiada.