Problemy na Młyńskiej i Fabianowskiej

Niezbyt liczna grupa mieszkańców Komornik dotarła do Centrum Tradycji i Kultury na zorganizowane przez sołtyskę Annę Stemplewską spotkanie z władzami gminy, reprezentowanymi przez wójta Tomasza Stellmaszyk, jego zastępców Katarzynę Trzeciak i Przemysława Pełko, przewodniczącego Rady Gminy Marka Kubiaka. Rozmowa dotyczyła nie tylko spraw, za które odpowiada samorząd.

Jak zwykle zebranie wiejskie zaczęło się od spraw dotyczących bezpieczeństwa mieszkańców. Inspektor Straży Gminnej Michał Jaśkowiak poinformował, że na 2887 interwencji w ubiegłym roku w całej gminie na Komorniki przypadło 1257. – To dużo, ale trzeba pamiętać, że Plewiska i Komorniki dominują w gminie pod względem liczby mieszkańców – komentował. Najwięcej interwencji dotyczyło ruchu drogowego – 462. Najczęściej były to przypadki nieprawidłowego parkowania. 316 interwencji dotyczyło zakłócenia porządku publicznego, a 143 ochrony środowiska. W 189 przypadkach funkcjonariusze podejmowali działania związane ze zwierzętami. Nałożyli mandaty na łączną kwotę ponad 20 tys. zł.

Pytania mieszkańców i odpowiedzi na nie były bliźniaczo podobne do tych sprzed lat poprzednich. Dotyczyły niebezpiecznej prędkości samochodów, obecności ciężarówek tam, gdzie ich być nie powinno, zwłaszcza na ulicach Pocztowa i Polna. – Czy gmina nie dysponuje kamerami pozwalającymi nagrać takie wykroczenia? – pytał jeden z mieszkańców. Dowiedział się, że strażnicy gminni nie mają uprawnień policji, nie mogą zatrzymywać pojazdów. Monitoring rozwija się, ale nie możliwości stałego obserwowania monitorów, ale mieszkańcy mogą zadzwonić, podać miejsce i godzinę zdarzenia, wtedy jest możliwość reakcji na zdarzenie. Przemysław Pełko zachęcał do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Anna Stemplewska złożyła sprawozdanie finansowe, skrupulatnie wyliczając wydane kwoty. Budżet sołectwa wynosił 43.022 zł, wliczając kwotę z poprzedniego okresu, łączna suma wydatków to 19.408 zł. Organizowany był koncert karnawałowy, turnieje Rummikub i inne wydarzenia, także ekologiczne z uczestnictwem dzieci. Uczestniczyło w nich 640 osób. Na każdą z nich średnio sołectwo wydało 66 zł. Za unijne pieniądze organizowane były specjalistyczne szkolenia.

O najważniejszych działaniach samorządu mówił wójt Tomasz Stellmaszyk. Rozstrzygnięty został konkurs architektoniczny na projekt obiektu sportowego z pływalnią. Wiadomość z ostatniej chwili – projektant, który zajął drugie miejsce odwołał się od werdyktu, co opóźni działania o miesiąc. Znikome jest prawdopodobieństwo zmiany wyniku konkursu. Trwa postępowanie w sprawie budowy centrum sportowego przy ul. Jeziornej. Do przetargu zgłosiło się wiele firm, więc jest prawdopodobieństwo wydania kwoty niższej niż przewidziane 35 milionów zł. 5 milionów gmina ma otrzymać na budowę w tamtym miejscu tymczasowego schronienia dla mieszkańców.

Zbiornik retencyjny ma być mniejszy o połowę niż planowany, za sprawą znajdujących się tam cennych przyrodniczo torfowisk. Elementem inwestycji będą tzw. Mokradła Komornickie. Będą tam ścieżki, mała architektura. Na przełomie roku wybrana zostanie realizująca to firma. Wiosną nie uda się udostępnić mieszkańcom zabytkowego parku przy CTK. Część działek należy do spółdzielni rolniczej. Trwają z nią pertraktacje, być może uzyska się je na własność. Mieszkańcy będą mogli korzystać z tego miejsca po wakacjach. Zgodnie z harmonogramem, pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków przebiega budowa organistówki. Trwają też dyskusje na temat wykorzystania tego obiektu. Dopiero teraz, po 11 tygodniach, udało się podpisać umowę z marszałkiem na finansowanie przebudowy zabytkowego spichlerza w Wirach.

O inwestycjach drogowych mówił Przemysław Pełko. Dzięki zabiegom powiatowego radnego Mirosława Wielocha uda się wyremontować ulicę Pocztową. Zakres robót nie będzie duży, ale mieszkańcy ucieszą się z nowej nawierzchni, wyremontowanych chodników. Problemem jest tam prywatna własność niektórych fragmentów drogi, trzeba dojść do porozumienia z mieszkańcami. Jeszcze w maju ruszy budowa chodnika wzdłuż ulicy Kościelnej opodal rzeki. Na okres wakacji przewiduje się remont ulicy Żabikowskiej, trzeba się liczyć z utrudnieniami dla kierowców. Trwają przygotowania do budowy ulic lokalnych, takich jak Pasieki, także połączenia ul. Lubońskiej z byłą krajową „piątką” na wysokości Toyoty, w związku z planowaną budową ronda. Nowa trasa pomoże rozwiązać zapowiadające się problemy komunikacyjne, odciąży ruch także w przyszłości.

Gmina wzięła na siebie budowę fragmentu nowej trasy rowerowej do Plewisk – przejazdu wiaduktem nad autostradą. Otrzymany projekt, zakładający instalację tam sygnalizacji, był nie do przyjęcia. Trasa będzie wąska w tym miejscu, ale przejazd płynny. W odpowiedzi na pytanie mieszkanki wójt poinformował, że cmentarz budowany będzie etapami, pozwolenie na budowę wydane zostanie jesienią.

Katarzyna Trzeciak mówiła o trwających konsultacjach w sprawie regulaminu Budżetu Obywatelskiego. Ma być przez radnych uchwalony na ostatniej sesji przed wakacjami. Samorząd pracuje też nad powołanie Młodzieżowej Rady Gminy, decyzje zapadną w czerwcu. Także nad dokumentem określającym politykę senioralną. Podczas poniedziałkowej sesji ma zapaść uchwała dotycząca Karty Mieszkańca i związanych z nią ułatwień. Mowa była też o działaniach dotyczących powołania Centrum Usług Społecznych.

Burzliwy przebieg miała rozmowa dotycząca sytuacji na ul. Młyńskiej 16, gdzie buduje się nowy obiekt mający mieścić m.in. przedszkole. Wykop jest głęboki, mieszkanka skarżyła się na uciążliwości, mówiła nawet o „trzęsieniu ziemi”. Należy się spodziewać jeszcze większych problemów z parkowaniem, choć Katarzyna Trzeciak informowała, że radnym udało się powstrzymać zakusy inwestora zabiegającego o jeszcze większy obiekt.

Inny gorący temat – gminne przychodnie lekarza rodzinnego. Mieszkanka skarżyła się, że chorującym trudno liczyć na przyjęcie wcześniej niż po kilku dniach. W gminie nie można liczyć na pomoc nocną i świąteczną. Wójt przypomniał, że lekarze podlegają Narodowemu Funduszowi Zdrowia, a nie samorządowi. Dziwił się, że lekarze, którzy źle nie zarabiają, nie inwestują w pomieszczenia, w których mogą prowadzić działalność. Duży budynek ośrodka zdrowia należy do gminy, lekarze wynajmują tam pomieszczenia. Gmina rozmawia z wojewodą o stacji pogotowia ratunkowego z karetką w Plewiskach, do wykorzystania będzie stara siedziba OSP.

Mowa była też o „odwiecznych” problemach na ulicy Fabianowskiej, która bardziej staje się parkingiem niż przejezdną ulicą. Przemysław Pełko zapewnił, że zainteresuje tym tematem Komisję Bezpieczeństwa, a Marek Kubiak obiecał starania o ucywilizowanie sytuacji w tamtym miejscu.

[MEC id="834"]

TELEFON ALARMOWY

  • 112 – POLICJA, STRAŻ POŻARNA, POGOTOWIE RATUNKOWE

POLICJA

  • 997 – z telefonu stacjonarnego
  • 61 841 48 90 i 61 841 48 92 – Komisariat Policji w Komornikach
  • 519 064 516 – Dzielnicowy Rejonu Komorniki (lewa strona od ul. Poznańskiej)
  • 516 902 835 – Dzielnicowy Rejonu Komorniki (prawa strona od ul. Poznańskiej, Głuchowo, Chomęcice, Rosnowo, Rosnówko, Walerianowo)
  • 519 064 515 – Dzielnicowy Rejonu Plewiska (lewa strona od ul. Grunwaldzkiej)
  • 786 936 078 – Dzielnicowy Rejonu Plewiska (prawa strona od ul. Grunwaldzkiej)
  • 786 936 065 – Dzielnicowy Rejonu Wiry, Łęczyca, Szreniawa, Jarosławiec, Kątnik

STRAŻ GMINNA W KOMORNIKACH:

  • 986
  • 61 8107 303 – Komenda Straży Gminnej
  • 661 434 360 – patrol

STRAŻ POŻARNA:

  • 998 | 112
  • 61 651 78 90 – OSP Plewiska

ZDROWIE:

  • 999 | 112 – Pogotowie Ratunkowe:
  • 61 853 53 52 24h/dobę – Centrum Informacji Medycznej Tel-Med

Przychodnie Lekarskie:

  • 798 524 154 – Przychodnia Zespołu Lekarza Rodzinnego w Komornikach, ul. Stawna 7/11
  • 61 600 64 33, 61 600 64 34 – Centrum Medyczne Komorniki sp. z o.o. w Komornikach, ul. Stawna 7 (II piętro)
  • 61 651 76 41 – NZOZ KORAMED, Plewiska, ul. Grunwaldzka 571
  • 61 651 79 70 – NZOZ Twoja Przychodnia, Plewiska, ul. Grunwaldzka 508
  • 732 515 515 – Przychodnia Lekarza Rodzinnego Vita-Med, ul. Komornicka 192, Wiry, I Piętro (budynek SPOŁEM)
  • 61 839 10 30; 512 075 575 – NZOZ OMEDICA, Poznań, ul. Stęszewska 41

POGOTOWIE ENERGETYCZNE:

  • 991

POGOTOWIE GAZOWE:

  • 992

AUTOBUSY GMINNE:

  • 61 810 81 71

WODOCIĄGI GMINNE:

  • 607 678 199

KANALIZACJA GMINNA:

  • 604 411 611

ZWIĄZEK MIĘDZYGMINNY „CENTRUM ZAGOSPODAROWANIA ODPADÓW – SELEKT”:

  • 731 400 065
  • 731 400 095
  • 731 500 034