Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Promyk” powstało w 2000 roku, choć jego założyciel Bogdan Maćkowiak udzielał się, świadczył potrzebującym pomoc dużo wcześniej. W ubiegłym roku nie było możliwe obchodzenie jubileuszu. Uroczystość odbyła się w Konarzewie w piątek. Można się było przekonać, jak wielu „Promyk” ma przyjaciół.
Do Konarzewa przyjechali przedstawiciele samorządu wojewódzkiego, powiatowego, władze Dopiewa, Komornik, Buku i Stęszewa. Właśnie te gminy wspólnie wyremontowały budynek, który stał się siedzibą stowarzyszenia. Byli i reprezentanci innych samorządów. Stowarzyszenie zarejestrowane jest w Komornikach. Warsztaty Terapii Zajęciowej organizowane były początkowo w Dopiewcu, potem w Konarzewie, ostatnio także w Otuszu. Wśród gości znaleźli się przedstawiciele Sejmu i rządu, powiatowych i poznańskich instytucji zajmujących się pomocą potrzebującym. Obecni byli terapeuci, podopieczni, współpracownicy „Promyka”.
Stowarzyszenie przyznało piętnastu osobom swoje nagrody – Anioły, w formie obrazów. Wśród wyróżnionych w ten sposób znaleźli się: Joanna Napierała, żona niedawno zmarłego wójta Dopiewa, wicestarosta Antoni Kalisz, aktualny wójt Dopiewa Paweł Przepióra, wójt Komornik Jan Broda, burmistrz Stęszewa Włodzimierz Pinczak, burmistrz Buku Paweł Adam, dyrektor dopiewskiej biblioteki Elżbieta Nowicka, prezes GOSiR Dopiewo Marcin Napierała, prezes ZUK Dopiewo Sławomir Skrzypczak, prezes PUK Komorniki Andrzej Jezierski, prezes poznańskiego PFRON Anna Skupień, Anna Czerniak z PCPR, prezes PCPR Elżbieta Bijaczewska.
Zaczęło się wygłaszanie podziękowań i przemówień, wręczanie jubilatowi kwiatów i prezentów. Wymowne były słowa wicemarszałka Wojciecha Jankowiaka: – Ile potrzeba głębokiego humanitaryzmu, miłości do drugiego człowieka, by przez tyle lat okazać tak wiele empatii, zastanawiać się dzień w dzień, co jeszcze dobrego można zrobić dla kogoś, kto tego potrzebuje. Na tym polega prawdziwa wielkość, zasługująca na największą wdzięczność. Nie każdego z nas byłoby na to stać. Taka postawa napawa nas optymizmem i wiarą w człowieka.
Gminę Komorniki reprezentowali sekretarz Olga Karłowska, wiceprzewodniczący Rady Gminy Piotr Wiśniewski, skarbnik Małgorzata Pinczak, dyrektor GOK-u Damian Konieczek. Wyszli oni na scenę, by złożyć założycielowi i prezesowi „Promyka” gratulacje. Piotr Wiśniewski dziękował za okazywane serce, za wrażliwość na potrzeby innych. Odczytano list od wójta Jana Brody i przewodniczącego Mariana Adamskiego. „Życzymy sił w realizacji zamierzeń. Niech dobro wraca do was ze zdwojoną siłą” – napisali.
Olga Karłowska przyznała, że trudno jej będzie się rozstać z Aniołem przyjętym w imieniu wójta. Stwierdziła, że „Promyk” to dom. Prezes Maćkowiak jest tu ojcem, ale i świetnym managerem. – Oby wszystko, co pan wymyśli, się spełniło – życzyła. Obecni byli też prezes PUK Andrzej Jezierski, kierownik OPS Aneta Gierko oraz mieszkający w Komornikach wiceprzewodniczący Rady Powiatu Mirosław Wieloch.
Damian Konieczek wystąpił w podwójnej roli – jako dyrektor GOK-u i jako artysta. Przyznał, że jeszcze przed wybuchem pandemii prezes Maćkowiak prosił go, by jako śpiewak operowy wystąpił na jubileuszowej uroczystości. Teraz jest okazja to spełnić. Oprócz niego wystąpili też inni artyści poznańskiego Teatru Wielkiego. Wszyscy są mieszkańcami gminy Komorniki. Wcześniej na scenie zaprezentowały się tancerki.