W przeddzień obchodów Dni Gminy Komorniki odbyło się spotkanie przyjaciół gminy. Wielu gości, zaproszonych przez wójta Jana Brodę, pierwszy raz mogło z bliska obejrzeć Centrum Tradycji i Kultury. Z powodu epidemii przez ponad rok organizowanie uroczystości, wspólne świętowanie było niemożliwe.
Wśród gości znaleźli się Włodzimierz Łęcki, były senator i wojewoda, mieszkający w gminie zastępca komendanta głównego policji Roman Kuster, radny Sejmiku Waldemar Witkowski. Starostę poznańskiego reprezentował mieszkający w Komornikach radny Mirosław Wieloch, a prezydenta Poznania sekretarz miasta Stanisław Tamm. Przybyli burmistrzowie i wójtowie sąsiednich miast i gmin, reprezentanci zaprzyjaźnionych samorządów. W spotkaniu uczestniczyli gminni radni, szefowie gminnych instytucji.
Wójt mówił o poważnych inwestycjach, jakie zrealizowała ostatnio gmina, takich, jak CTiK, szkoła w Wirach, o trwających przedsięwzięciach, także realizowanych przez powiat i województwo, ale przy finansowym wsparciu gminy. Zapewnił, że mieszkańcy doczekają się też budowy dróg. Wspomniał o zagrożeniu, jakim dla samorządowego budżetu jest zmieniający system podatkowy Polski Ład. Skutki będą odczuwane w 2023 roku. Gmina wystąpiła do rządu o sfinansowanie budowy sali sportowej w Chomęcicach, świetlicy w Szreniawie, ulicy Daimlera. We wrześniu okaże się, czy można liczyć na rządowe pieniądze.
– Komorniki muszą sobie dać radę. I damy sobie radę! – powiedział wójt na zakończenie, na co zebrani odpowiedzieli oklaskami. Rolę konferansjerów powierzył Oldze Karłowskiej, sekretarzowi gminy i Tomaszowi Stellmaszykowi, swemu zastępcy. Wywiązali się z niej brawurowo, ze swadą i poczuciem humoru, a uczestnicy spotkania docenili ich prefesjonalizm.
Pani Aleksandra okazała się mieszkanką gminy nr 30.000. Razem z nią zameldowali się tu członkowie jej rodziny. Zostali zaproszeni na scenę, gdzie odebrali ufundowany przez Decathlon voucher na 2000 zł.
Przyszła pora na wręczanie nagród wójta gminy Komorniki. Statuetki Bene Meritus odebrali:
Liliana Buchwald, była dyrektor Wydziału Administracji Architektoniczno-Budowlanego w Starostwie Powiatowym, za wieloletnią i życzliwą współpracę z gminą Komorniki.
Kamila Wiśniewska, właścicielka apteki „Fabianowskiej” w Plewiskach (i założycielka zespołu „Aspirynki”), za profesjonalizm i przyjazny stosunek do pacjentów.
Joanna Brychcy, dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej, za promowanie czytelnictwa, profesjonalne zarządzanie biblioteką i życzliwe podejście do czytelników.
Tomasz Kryk, trener olimpijskiej kadry kajakowej kobiet, za mistrzowskie promowanie gminy Komorniki na światowych torach kajakowych (nie mógł odebrać nagrody osobiście).
Władysław Kwaśniewski, sołtys ze Szreniawy i Rosnowa, za życzliwą i wieloletnią służbę mieszkańcom.
Robert Kurasz, naczelnik OSP Plewiska, za ratowanie ludzkiego życia i mienia, pomoc seniorom w trudnym czasie pandemii oraz szczepienie mieszkańców. Zaprosił on na scenę swych najbliższych współpracowników, twierdząc, że nie tylko on zasługuje na uznanie.
W części artystycznej odbył się koncert wiolonczelistki Agnieszki Kowalczyk. Porwała ona publiczność grą na elektrycznym instrumencie, opowiadała o jego możliwościach, demonstrowała je w poszczególnych utworach. Wśród nich była muzyka filmowa, znane przeboje, a także kompozycje artystki.
Marian Adamski, przewodniczący Rady Gminy wzniósł toast za pomyślność gminy. Mówił o szansach na dobry rozwój i zapewnił, że spełnią się słowa wójta – gmina da sobie radę.