W Centrum Tradycji i Kultury w Komornikach odbyło się spotkanie, podczas którego mowa była o współpracy gmin Komorniki i Luboń w ramach Centrum Integracji Społecznej. Uczestniczyły delegacje z Kenii i Włoch, na czele z królem plemienia Pokomo Makoranim Mungase VII.
Rozmowy dotyczyły możliwości utworzenia nowego podmiotu ekonomii społecznej, który będzie mógł być wykonawcą usług społecznych na rzecz okolicznych gmin. Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka od kilku lat jest zaangażowana w rozwój ekonomii społecznej na terenie Kenii. Stąd obecność gości reprezentujących ten rejon świata.
Tomasz Sadowski (założyciel Fundacji Barka) był od listopada 2014 roku do swojej śmierci członkiem rady plemienia Pokomo. I było to zupełnie wyjątkowe, jako że po raz pierwszy od 40 lat Kenijczycy do swojej Rady przyjęli białego człowieka. Tomasz uważał, że „Polska może być dla nich dobrym wzorcem, gdyż, tak jak Afryka, ma postkolonialną przeszłość, począwszy od rozbiorów, poprzez wojny, skończywszy na PRL. Nasz kraj jest więc najlepiej przygotowany mentalnie do bezpośredniej pracy ze wspólnotami afrykańskimi.”
Wójt powitał również przedstawicieli włoskiej wyspy Lampedusa, którzy współpracują z „Barką” w związku z napływem do Polski dużej liczby uchodźców z Ukrainy:
Carlo de Marco – Sekretarz Generalny Sieci Miast Przybrzeżnych i Wysp, doradca Burmistrza Lampedusy; Pietro Pinto – Kierownik Projektów (Sieć Miast Przybrzeżnych i Wysp) wraz z małżonką; Ojciec Giovanni, parafia Mistretta, Sycylia; Antonio Turco, włoski dziennikarz zajmujący się tematyką społeczną.
W trakcie spotkania wymieniono poglądy na temat aktywizacji społecznej osób z niepełnosprawnościami, tworzenia centrów integracji społecznej oraz zaimplementowania rozwiązań wsparcia dla osób dotkniętych wykluczeniem zarówno w Kenii, jak i na wyspie Lampedusa.