W świetlicach klas I, II i III Szkoły Podstawowej nr 1 w Komornikach, w ramach hasła tygodnia „Zdobywamy górskie szczyty”, odbyły się spotkania online z miłośniczką gór, alpinistką panią Magdaleną Bałdysiak. Dzieci miały okazję poznać ciekawe informacje, jak przygotować się na wycieczkę w góry, na co zwracać uwagę, kiedy jest się już na miejscu.
Na początku dzieci zostały zaznajomione ze znakami dotyczącymi stopni zagrożenia lawinowego, które są wskazówką dla turysty, czy jego wyjście w góry jest dozwolone i bezpieczne, czy też nie. Poruszony też został temat – jak należy ułożyć ciało w sytuacji, gdy przelatuje śmigłowiec ratunkowy, a my potrzebujemy pomocy. Układamy literę „Y” od angielskiego słowa „Yes” – rozłożone ręce unosimy ku górze. Gdy pomoc jest niepotrzebna, układamy literę „N” od słowa „No”.
Dzieci pomagały alpinistce spakować plecak na wyprawę, odpowiadając na pytania, czy daną rzecz należy włożyć do plecaka czy zostawić w domu. Zobaczyły wybrany sprzęt górski i poznały jego specjalistyczne nazewnictwo: plecak górski, na którym są zamieszczone zdjęcia „ludzika” układającego ciało do słowa „Yes” lub „No” i wyposażony w gwizdek, kask, okulary przeciwsłoneczne, karabinek, linę, kijki trekkingowe, czekan, mapę, latarkę czołówkę, rękawice, termos, raki i raczki, uprząż, ciepłe termiczne ubranie i buty.
Będąc już przygotowanym na wyprawę uczniowie otrzymali do wykonania zadanie praktyczne z wykorzystaniem mapy. W grupie mieli obliczyć czas, jaki im zajmie przejście ze schroniska nad Morskim Okiem na Rysy. Wszystkie grupy odpowiedziały na to pytanie niemalże prawidłowo. Gość pokazał dzieciom tabliczkę, którą mogą zobaczyć turyści na szlaku z informacją, że ten czas to 4 godziny 15minut.
Alpinistka zwróciła tutaj uwagę na ważną rzecz, o której należy pamiętać, że idąc w góry zimą taki czas trzeba pomnożyć razy dwa, gdyż warunki pogodowe o tej porze roku są znacznie trudniejsze niż wiosną i latem. W związku z tym chcąc wrócić przed zmrokiem z powrotem trzeba wyjść wcześniej, bo droga dotarcia do celu będzie wymagała od nas większego nakładu sił i zajmie znacznie więcej czasu.
Dzieci miały możliwość zadawania gościowi pytań. W każdej grupie padło między innymi pytanie: „Jaki był najwyższy szczyt, jaki pani Magda zdobyła?”. Odpowiedź brzmiała następująca: Wielki Ararat, będący częścią góry Ararat leżący w Turcji i liczący 5137 m n.p.m.
Danuta Rozbicka