Szkołę Podstawową nr 2 w Komornikach odwiedził prof. dr hab. Henryk Mruk, jeden z członków założycieli Stowarzyszenia Uniwersytet Międzypokoleniowej Integracji Nauka i Kultura. Profesor jest cenionym wykładowcą, cieszącym się wielkim autorytetem w świecie akademickim, na wszystkich poziomach studiów ekonomicznych, w tym podyplomowych oraz objętych programami MBA. Napięty terminarz zajęć nie przeszkodził mu w znalezieniu czasu na opowiedzenie nam o swoim wielkim hobby – pszczelarstwie.
Spotkanie składało się z dwóch osobnych lekcji dla klas młodszych i starszych. Podczas prelekcji uczestnicy usłyszeli, jak niezwykle ważną rolę pełnią pszczoły miodne i inne owady pszczołowate w ekosystemie Ziemi. Temat spotkania doskonale wpisał się w ramy realizowanego w naszej szkole programu poznawania owadów zapylających.
Życie i zwyczaje pszczół oraz trudy pracy pszczelarza wykładowca zobrazował licznymi barwnymi slajdami, wyświetlanymi na ekranie oraz wieloma przedmiotami, które profesor z żoną demonstrowali uczniom, objaśniając, w jakich sytuacjach są używane.
Uczniowie zadawali bardzo dużo pytań. Profesor odpowiadał na nie w ciekawy i dowcipny sposób, analizując wnikliwie wszelkie sugestie zgłaszane przez młodych słuchaczy. Wielu z nich odebrało pochwały za kojarzenie różnych faktów oraz umiejętność prowadzenia otwartej, żywej rozmowy.
Największą uwagę przykuł strój pszczelarski i zdjęcia pracy pszczelarza w pasiece. Każdy chciał choć przez chwilę poczuć się „wydobywcą miodu”. Profesor pokazał substancje, które oprócz miodu mamy dzięki hodowli pszczół. Są to: wosk pszczeli, mleczko pszczele, jad pszczeli, propolis i pyłek kwiatowy. Wszystkie one z miodem stanową niezastąpione surowce do produkcji kosmetyków i farmaceutyków oraz innych wyrobów powszechnego użytku.
Na zakończenie obu spotkań słuchacze mogli próbować różne miody pochodzące z pasieki, będącej własnością wykładowcy i jego żony, która tę degustację wspaniale przygotowała. Uczniowie zapamiętają prof. Henryka Mruka jako człowieka o wielkiej charyzmie i otwartym sercu, który chce dzielić się wiedzą i doświadczeniem z młodymi ludźmi. Serdecznie dziękujemy Państwu Profesorostwu za miłą wizytę i poświęcony czas.
Ariana Milecka-Szyszka