Motyw matki cierpiącej, bezradnie rozpaczającej po stracie syna, występuje w kulturze europejskiej od czasów antycznych. Odnajdujemy go w mitologii greckiej (Demeter, Niobe). Od średniowiecza motyw ten odnosi się do religii chrześcijańskiej. Zrodziło się wtedy pojęcie stabat mater dolorosa, Matki Boskiej pogrążonej w rozpaczy po śmierci Chrystusa. Kościół katolicki włączył ten wątek do liturgii, wykonywany jest w okresie Wielkiego Postu.
Do tego motywu nawiązał wielki włoski kompozytor, znany przede wszystkim jako autor wielu oper, Gioachino Rossini. Pod koniec życia stworzył utwór na chór i solistów, nadał mu charakterystyczną oprawę muzyczną, pozwalającą docenić piękno śpiewu.
Teatr Wielki w Poznaniu przygotował interpretację tego wybitnego dzieła. Świetna wiadomość dla mieszkańców gminy Komorniki – już 22 kwietnia (godzina 18) będą mieli możliwość obcowania z tym utworem i wykonawcami na żywo. Artyści Teatru Wielkiego wystąpią bowiem w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Komornikach.
Chór i Orkiestrę Teatru Wielkiego w Poznaniu poprowadzi światowej sławy dyrygent – Marco Guidarini. Solistami będą Małgorzata Olejniczak-Worobiej (sopran), Magdalena Wilczyńska-Goś (mezzosopran), Piotr Friebe (tenor), Damian Konieczek (bas).
Nie wszyscy chętni będą mieli możliwość wysłuchania koncertu bezpośrednio w kościele. Przewidziana jest jednak bezpośrednia transmisja, dostępna w sali widowiskowej pobliskiego Centrum Tradycji i Kultury w Komornikach, ul. Kościelna 37.