Pierwsze prawie demokratyczne wybory parlamentarne, przesądzające o upadku komunizmu, odbyły się w Polsce 4 czerwca 1989 roku. Niespełna rok później, 27 maja 1990 roku mieszkańcy polskich wsi, miast, miasteczek mogli wybierać własny samorząd. To był początek wielkiej decentralizacji państwa, przekazanie najmniejszych ojczyzn w ręce obywateli.
W rocznicę tych wydarzeń odbędą się Dni Gminy Komorniki. Poprzedzi je Spotkanie Przyjaciół Gminy Komorniki. Zaproszeni przez wójta i przewodniczącego Rady Gminy goście przyjdą w piątek do Centrum Tradycji i Kultury w Komornikach. Następnego dnia, w sobotę 4 czerwca, zacznie się wspólne świętowanie. Podobnie, jak przed rokiem, mieszkańcy zostali zaproszeni do Szreniawy.
O godzinie 14 w Pałacu Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego rozpocznie się uroczysta sesja Rady Gminy, a godzinę później mieszkańcy wezmą udział w festynie rodzinnym. Mnóstwo atrakcji czeka na dzieci, nie zabraknie strefy gastronomicznej, strefy chillout. Gwiazdą Dni Komornik będą w tym roku „Piękni i Młodzi”, których występ zaplanowany został na godzinę 20.
W niedzielę w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Komornikach o godzinie 12.30 odprawiona zostanie uroczysta msza św. w intencji mieszkańców gminy. Na terenie muzeum w Szreniawie trwać już będzie festyn rodzinny zorganizowany z okazji Zielonych Świątek, z wieloma atrakcjami dla dzieci i dla dorosłych.