W tygodniu mikołajkowym, czyli od 5 do 9 grudnia, z Poznania do Wilna wyruszył autokar pełen paczek, prezentów, artykułów biurowych, higienicznych, czyli po prostu darów dla naszych rodaków na Wileńszczyźnie. Nie jednak dary w tej inicjatywie były najważniejsze. Jak powiedziała jedna z uczennic polskiego gimnazjum, najważniejsze dla niej, dla jej rodziców i dziadków jest to, że pamiętamy o rodakach na Litwie. Że „Polska nie zapomniała o swoich”.
Organizatorem wyjazdu było Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. W wyjeździe wzięli również udział między innymi: przedstawiciele Caritas Archidiecezji Poznańskiej, dyrektorzy szkół poznańskich, pełnomocnik wojewody welkopolskiego ds. współpracy ze środowiskami kombatanckimi oraz skromna dwuosobowa delegacja Szkoły Podstawowej w Wirach.
Każda z grup i osób indywidualnych reprezentujących swoje szkoły, parafie, stowarzyszenia, instytucje, jechała na Litwę w konkretnym celu, a program wyjazdu był niezwykle intensywny. Codziennie organizowane były spotkania z dziećmi w polskich szkołach. Te właśnie spotkania wywoływały w uczestnikach najwięcej emocji i wrażeń. Każda ze szkół przygotowała program artystyczny. Polskie dzieci z charakterystycznym litewskim akcentem recytowały klasyków poezji polskiej, śpiewały piosenki patriotyczne i kolędy. Nie zabrakło również repertuaru rozrywkowego oraz występów teatralnych.
Każda ze szkół była inna, ale co w nich wspólne, to Patriotyzm uczniów i nauczycieli (nieprzypadkowo napisany przez wielkie P), ponieważ w każdym wypowiedzianym słowie, każdej piosence słychać było szacunek, powagę i ogromną wrażliwość na wszystko, co związane z Polską. Dzieci uczące się w polskich szkołach, choć przywiązane do miejsca, w którym żyją, tęsknią do ojczyzny, w której wychowywali się ich dziadkowie i pradziadkowie.
Wielu dyrektorów szkół polskich na Litwie współpracuje ze szkołami w Polsce. ponieważ wyjazd do kraju przodków jest dla młodych ludzi ogromnym marzeniem. Wśród delegacji w wyjeździe wzięli udział dyrektorzy szkół poznańskich, których celem, podobnie jak delegacji z Wir, było nawiązanie nowej współpracy ze szkołami na Litwie. Pod tym względem wyjazd okazał się bardzo udany. Dyrektorzy, przyjęci z wielką serdecznością w każdej ze szkół, wrócili z konkretnymi ustaleniami w zakresie współpracy.
Szkole w Wirach, którą reprezentowali wicedyrektor Sławomir Jaworski i Wanda Rosińska, historyk i nauczycielka języka polskiego, udało się nawiązać współpracę z Gimnazjum Im. ks. Józefa Obrembskiego w Mejszagole, niewielkiej miejscowości położonej 20 km. od Wilna. Współpraca, z założenia, miałaby polegać głównie na organizowaniu wymian uczniowskich, a także na dzieleniu się doświadczeniem, poznawaniu specyfiki funkcjonowania systemów edukacyjnych. Jednak kwestią priorytetową jest propagowanie polsko-litewskiego dziedzictwa historyczno-kulturowego oraz dialogu na rzecz współpracy, tolerancji, otwartości, lepszego zrozumienia i poznania się pomiędzy młodzieżą polską i litewską.
Szkoła imienia Powstańców Wielkopolskich przykłada dużą wagę do kształtowania u uczniów postaw patriotycznych. Wartością dodaną wymiany będzie zatem możliwość wyjazdu także polskich uczniów do kolebki polskiego romantyzmu, gdzie spotkać można sporo miejsc związanych z życiem i twórczością Adama Mickiewicza i innych poetów, artystów. Miasta wyjątkowo wielokulturowego, w którym można odnaleźć wiele śladów kultury żydowskiej, prawosławnej, katolickiej, ze szczególnym uwzględnieniem Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej. Nie sposób nie wspomnieć o licznych miejscach pamięci po Polakach walczących o niepodległą Polskę, takich, jak chociażby cmentarze na wileńskiej Rossie czy Antokolu. Takiej lekcji z zakresu historii, kultury i literatury nie da się niczym zastąpić.
Wymiana uczniowska to również tworzenie relacji. Młodzież z Wir słynie z niezwykłej gościnności. Od wielu lat współpracuje ze szkołami z całej niemal Europy w ramach projektów wymiany międzynarodowej oraz na zasadzie wymiany partnerskiej. Dlatego nawiązanie współpracy ze szkołą zza wschodniej granicy jest ważnym uzupełnieniem wizji i misji szkoły.
Warto nadmienić, że gmina Komorniki od 2009 roku współpracuje na zasadzie partnerskiej z samorządem rejonu wileńskiego, który jest organem prowadzącym między innymi właśnie dla szkoły w Mejszagole, co nie było bez znaczenia przy wyborze partnera do współpracy międzyszkolnej. Dzięki tym wyjątkowym relacjom będzie możliwe rozwijanie współpracy zarówno między samorządami, jak i szkołami. Miejmy zatem nadzieję, że już w 2023 roku uda się zorganizować pierwszą wymianę i że szkoła w Wirach otworzy w ten sposób nowy rozdział w wieloletniej historii swojej działalności.
Krótki reportaż z wyjazdu został wyemitowany w TVP3:
https://poznan.tvp.pl/65297893/wilenska-przyjazn-25122022