Zaangażowanie gminnego samorządu w pomoc uchodźcom z Ukrainy można porównać tylko do zaangażowania mieszkańców. Zakres działań, przedstawiony w czwartek radnym przez panią sekretarz Olgę Karłowską, robi wrażenie.
Do tej pory Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Gminy Komorniki wydał przebywającym w Polsce uchodźcom ok. 1360 numerów PESEL. Liczba ta jest większa niż w sąsiednich gminach. W powiecie poznańskim tylko Swarzędz nadał więcej numerów. Co ciekawe, nie wszyscy przyjmowani w Komornikach interesanci to osoby tu przebywające. Zgłaszają się także uchodźcy z terenu innych gmin, zachęcone opinią o sprawnej i grzecznej obsłudze.
Uchodźcy korzystają też z dostępnych im świadczeń finansowych. Ośrodek Pomocy Społecznej przyjął pół tysiąca wniosków o wypłatę przysługującego zasiłku w wysokości 300 zł. Spływają też wnioski o pomoc finansową od mieszkańców przyjmujących Ukraińców. Do tej pory jest ich 130. Natychmiastowa realizacja nie jest możliwa, wszystkie te wnioski trzeba najpierw zweryfikować. Proces ten przebiega sprawnie.
Do gminnych szkół zapisało się 143 dzieci z Ukrainy. Napływ uchodźców nie jest już tak gwałtowany, jak jeszcze niedawno, sytuacja się stabilizuje. Gminne przedszkola przyjęły 15 ukraińskich dzieci.
Trwają kursy języka polskiego realizowane przez prywatne szkoły językowe. Rusza też projekt realizowany przez fundację i powiat poznański. Nauka w dwóch grupach jest intensywna, zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu i trwają po 2,5 godziny. Gościny kursantom udzieliła Biblioteka Gminna w Komornikach, udostępniając pomieszczenie w budynku Centrum Tradycji i Kultury.
W sali „Piwnica” wciąż działa magazyn darów, z których mogą korzystać uchodźcy. W kwietniu ruch tam panował duży, więc działanie tego magazynu jest uzasadnione. Dary można składać także w plewiskiej remizie, zachęcają do tego strażacy. Zainteresowani są przede wszystkim materiałami medycznymi, żywność i odzież przekazując zwykle do magazynu w „Piwnicy”. Magazyn ten, w związku z mniejszym ostatnio napływem do gminy Komorniki uchodźców, skrócił godziny otwarcia. Czynny jest w godzinach od 10 do 18, w każdy dzień oprócz sobót. Uchodźcy najbardziej są zainteresowani żywnością, dlatego warto przynosić tam artykuły spożywcze długo zachowujące świeżość.
W pomoc Ukraińcom szczególnie zaangażował się Robert Kurasz, naczelnik OSP Plewiska. Strażacy nie tylko zbierają dary, ale i zawożą je do Ukrainy. Zrobili to już trzykrotnie. Docierają do zaprzyjaźnionej z gminą Komorniki Winnicy, ale po drodze zaopatrują też szpitale i parafie w innych miejscowościach. Strażacy zawożą przede wszystkich materiały medyczne, głównie środki pierwszej pomocy, potrzebne ukraińskim szpitalom. Organizują właśnie kolejny transport, proszą mieszkańców gminy i tutejsze firmy o dostarczanie takich artykułów.
Likwidowany jest punkt noclegowy dla uchodźców w poznańskiej „Arenie”. Wojewoda zarządził rozlokowanie Ukraińców w innych miejscach, także w sąsiednich gminach. 25 osób trafiło do Puszczykowa. 20 osób ma znaleźć pomoc w Głuchowie, gmina gotowa jest się nimi zaopiekować.