Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 Komornikach, Hania Kufel-Ostrowska z klasy Ib i Ignacy Winkowski z klasy Id, pod opieką wychowawczyni świetlicy pni Danusi Rozbickiej, uczestniczyli w poznańskiej Palmiari w podsumowaniu konkursu plastycznego „Szkoła pod palmami”. Była to część realizowanego w II semestrze projektu edukacyjnego, którego celem było:
- rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań przyrodniczych;
- pobudzanie kreatywności uczniów;
- popularyzacja kolekcji roślin Palmiarni Poznańskiej;
- doskonalenie umiejętności prezentowania wiedzy.
Zadaniem dzieci było zapoznać się z zagadkowym opisem, następnie rozpoznać, nazwać i w ciekawy sposób przedstawić roślinę, która na co dzień rośnie w Palmiarni. Mali botanicy poradzili sobie świetnie i tym samym wzięli udział w konkursie. Z sukcesami Ignacy Winkowski zajął II miejsce w kategorii „klasy I-III szkoły podstawowej. Otrzymał pamiątkowy dyplom, roślinkę doniczkową do hodowli w domu i plecak – worek pełen ciekawych upominków i gadżetów. Druga uczestniczka, choć nie zajęła miejsca na podium, została doceniona za zaangażowanie i wykonaną pracę. Otrzymała dyplom i drobiazgi związane z ekologią.
Po uroczystości dzieci i opiekunowie zwiedzili z przewodnikiem pawilony Palmiarni. Był to niezwykle ciekawy spacer, gdyż mieli możliwość zobaczenia z bliska świat flory i fauny, a nie tylko za pośrednictwem filmików edukacyjnych wyświetlanych na zajęciach w świetlicy.
Oto zagadkowe opisy roślin, będących przedmiotem konkursu. Może i Czytelnicy znają ich prawidłowe nazwy?
Roślina nr 1
Ta wyjątkowa roślina, w której nazwie ukryte jest zwycięstwo to perełka Palmiarni Poznańskiej. Spotkać ją tu można w jednym z najcieplejszych i najwilgotniejszych Pawilonów w towarzystwie pandanowców i grzybieni. Okrągłe, zielone i pływające liście tej niezwykłej rośliny mają ogromną wytrzymałość – potrafią utrzymać ciężar małego dziecka (nawet do około 15 kg). A jej początkowo białe, a później różowe kwiaty podziwiać można w Palmiarni od maja do sierpnia.
Roślina nr 2
To niewielkie drzewo osiągające wysokość od 3 do 12 m, to ważna roślina użytkowa pochodząca z deszczowych lasów równikowych Ameryki Południowej. Drobne pęczki kwiatów wyrastają bezpośrednio na jego pniu, a owoce koloru pomarańczowego przypominają piłkę do rugby. Z ich ziaren wytwarzany jest proszek, którego nazwa ukrywa się w nazwie tego drzewa, a który wykorzystywany jest do produkcji jednego z najsłodszych przysmaków na świecie. W Palmiarni Poznańskiej drzewo to podziwiać można w jednym z najcieplejszych i najwilgotniejszych Pawilonów.