Szkoła Podstawowa nr 2 w Plewiskach to miejsce wystawy, którą można zwiedzać przez miesiąc. W holu wyeksponowane są dokumenty związane z Powstaniem Wielkopolskim, pochodzące ze zbiorów Archiwum Państwowego w Poznaniu.
Dotyczą tworzenia się powstańczych oddziałów, ich wyposażenia, prowiantowania, działalności dowództwa. To także rozkazy dzienne, podziękowania za służbę, wyróżnienia. Dają obraz tamtych dni, informują o powstańczej codzienności, także o czasach późniejszych, gdy oddziały stawały się częścią sił zbrojnych wolnej Polski.
Podczas uroczystego otwarcia wystawy z udziałem władz gminy Komorniki, kombatantów, dyrekcji szkoły, nauczycieli i uczniów najpierw odbyła się część artystyczna. Potem Henryk Krystek, dyrektor Archiwum Państwowego przypomniał, że dokumentów związanych z Powstaniem zachowało się niewiele. Ich część zniszczyli sami powstańcy dla własnego bezpieczeństwa, a w 1945 roku, podczas walk o Poznań ówczesna siedziba Archiwum, na Górze Przemysława, została trafiona pociskiem i spłonęła.
Dokumenty te w 2018 roku zostały wprowadzone na polską listę programu UNESCO „Pamięć świata”. Wystawa najpierw prezentowana była w Sejmie, potem rozpoczęła podróż po kraju, można ją kolejno zwiedzać w wielu miejscach. Teraz trafiła do Plewisk, gdzie mogą ją oglądać ludzie młodzi. – Chcąc budować przyszłość, trzeba najpierw poznać historię – mówił do uczniów wójt Jan Broda.
Henryk Krystek przypomniał o roli Archiwum Państwowego, o digitalizacji jego zbiorów. Placówka ma pod opieką 1,1 miliona jednostek z różnych dziedzin. Półki, na których zgromadzone zostały zbiory mają aż 14 kilometrów długości. Najstarsze oryginalne dokumenty pamiętają XII wiek.
Dyrektor przekazał władzom gminy opracowanie „Cena niepodległości”, zawierające m.in. reprodukcje archiwalnych zbiorów.