Od maja 2018 roku obowiązuje tzw. antysmogowa uchwała sejmiku wielkopolskiego. Wprowadza ona ograniczenia i zakazy w eksploatacji instalacji do spalania paliw. Określa ona rodzaje dopuszczonych do użytku urządzeń grzewczych, a także rodzaje paliw zakazanych do stosowania w indywidualnych kotłowniach.
Nie wolno korzystać z następujących paliw:
- węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z jego wykorzystaniem;
- mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
- paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15 procent – tzw. miał najgorszej jakości;
- węgla kamiennego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, nie spełniających któregokolwiek z poniższych parametrów jakościowych:
– wartość opałowa co najmniej 23 MJ/kg,
– zawartość popiołu nie więcej niż 10 procent,
– zawartość siarki nie więcej niż 0,8 pricent; - biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20 procent.
Natomiast od lipca 2020 roku w całym kraju obwiązuje zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW.
W uchwale antysmogowej wprowadzono również ograniczenia dla kotłów oraz tzw. miejscowych ogrzewaczy, np. kominków i pieców.
a) wszystkie nowe kotły po 1 maja 2018 roku muszą zapewnić możliwość wyłącznie automatycznego podawania paliwa, wysoką efektywność energetyczną oraz dotrzymanie norm emisyjnych. Nie mogą posiadać rusztu awaryjnego i możliwości jego zamontowania (chodzi o ograniczenie możliwości spalania śmieci i innych odpadów, które nie powinny być nigdy spalane w instalacjach domowych).
b) kotły, które nie spełniają wymagań antysmogowych, a zostały zainstalowane w domach przed wejściem w życie powyższej uchwały będą musiały być obowiązkowo wymienione.
W jakim terminie?
- kotły bezklasowe, czyli tzw. „kopciuchy”, muszą od dnia 1 stycznia 2024 roku spełniać wymagania rozporządzenia Komisji UE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotów na paliwa stałe, co w praktyce wiąże się z ich wymianą;
- kotły spełniające wymagania dla klasy 3 lub 4 według normy PN-EN 303-5:2012 muszą być wymienione do 1 stycznia 2028 roku.
- kotły spełniające wymagania klasy 5 wg ww. normy, wolno eksploatować do końca ich żywotności.
- miejscowe ogrzewacze pomieszczeń, takie jak: piece, kominki czy kozy, również muszą spełniać wymagania rozporządzenia Komisji UE w sprawie ekoprojektu. Wymagania dla ogrzewaczy pomieszczeń zainstalowanych przed 1 maja 2018 roku obowiązują od 1 stycznia 2026 roku, chyba, że instalacje te będą osiągać sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80 procent lub zostaną wyposażone w urządzenia zapewniające redukcję pyłu (elektofiltry), do wartości określonych w rozporządzeniu Komisji UE.
Straż Gminna w Komornikach, w trosce o zdrowie mieszkańców i poprawę jakości powietrza, prowadza, czy uchwała antysmogowa jest realizowana. W trakcie kontroli należy przedstawić następujące dokumenty:
- Dla kotłów:
– dokumentację z badań urządzenia grzewczego, wykonaną przez producenta oraz stosowne laboratorium badawcze;
– dokumentację techniczną urządzenia;
– instrukcję dla instalatorów i użytkowników.
- Dla opału:
– dokumenty potwierdzające zakup opału (faktura zakupu);
– świadectwo jakości zawierające wyniki badań jakości opału wykonanych przez upoważnione laboratorium.
Kupując opał pamiętajmy, że na przedsiębiorcach sprzedających węgiel spoczywa obowiązek załączenia świadectwa jakości do każdej sprzedawanej partii asortymentu i to bez względu na to, czy zakupu dokonamy w składzie opału, czy w markecie oferującym węgiel w workach. Świadectwo powinno zawierać informacje i parametry. Jeżeli będą wskazane wartości niespełniające wymogów uchwały, nie powinniśmy takiego paliwa stosować. Warto też zachować dokumenty zakupu i świadectwa jakości jako potwierdzenie, że w domowych instalacjach spalane jest właściwe paliwo.
Dbając o czyste powietrze w naszej gminie:
- nie spalaj śmieci i odpadów:
– liści i gałęzi,
– wilgotnego drewna,
– kolorowych gazet,
– styropianu,
– odzieży i obuwia,
– drewna z mebli i ram okiennych,
– malowanego i impregnowanego drewna,
– opon, gumy,
– opakowań z tworzyw sztucznych,
– plastiku,
– folii,
– kartonów po mleku i sokach,
– butelek PET,
– płyt wiórowych,
– zużytych pieluch,
– paneli podłogowych,
– wykładzin,
– podkładów kolejowych,
- używaj paliw dobrej jakości,
- oszczędzaj energię elektryczną oraz ciepło, dbaj o właściwą izolację termiczną Twojego domu,
- dbaj o stan przewodu kominowego, o jego regularne kontrole i czyszczenie przez służby kominiarskie,
- segreguj odpady i utrzymuj czystość w swojej okolicy,
- zadbaj o dofinansowanie na wymianę kotła jeżeli jest on starej generacji,
- w kotłach zasypowych rozpalaj złoże paliwa od góry.
Informujemy, że na terenie Gminy Komorniki zamontowane są czujniki do pomiaru jakości powietrza w zakresie pyłów zawieszonych. Dostęp do danych pomiarowych :
https://panel.syngeos.pl/sensor/pm10